„Спроводили смо клиничка испитивања треће фазе вакцине 'Спутњик Ве' и она је завршена уз учешће пацијената узраста преко 60 година. Показан је високи ниво безбедности и ефикасности вакцине и данас је у току припрема коначног извештаја“, рекао је Мурашко на седници президијума Координационог савета за борбу против ковида 19 при руској влади.
Такође је напоменуо је да центар „Гамалеја“, творац руске вакцине, ради на новом списку медицинских индикација за вакцинацију „Спутњиком Ве“ и његове примене.
Око 50 милиона Руса примило бар прву дозу, а обе — 40 милиона
Истовремено, министар је истакао да је више од 49 милиона руских држављана примило бар једну дозу вакцине, а да је око 40 милиона завршило са вакцинацијом.
„Првом компонентом је данас у земљи вакцинисано већ више од 49 милиона људи. Обе компоненте примило је преко 40 милиона особа. Више од 1,5 милиона грађана Руске Федерације вакцинисано је 'Спутњиком лајт'“, изјавио је Мурашко.
Како каже, заштита и ефикасност вакцина у Русији се виде, јер већина оболелих од короне који долазе у болнице – нису вакцинисани.
Тренутно је у Русији регистровано пет вакцина против ковида 19. Прва од њих, „Спутњик Ве“ (Sputnik V), коју је произвео Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ уз подршку Руског фонда за директне инвестиције, нашироко се користи за масовну имунизацију и одобрена је у 70 земаља. Русима је такође доступна „ЕпиВакКорона“ новосибирског центра „Вектор“ и „КовиВак“ Центра „Чумаков“ Руске академије наука.
За ревакцинацију се препоручује „Спутњик лајт“ – лакша верзија „Спутњика Ве“ која претпоставља једнократну примену препарата. Осим тога, Министарство здравља је недавно регистровало и вакцину „ЕпиВакКорона Н“ која садржи исти активни састојак као и „ЕпиВакКорона“, али се оне на различите начине синтетишу.