Према речима стручњака, тај споразум већ дуже време изазива забринутост Вашингтона и Бела кућа ће уочи планираних испорука Индији морати да тражи излаз из ове ситуације.
Главни проблем је у Закону „О супротстављању противницима Америке“, који предвиђа увођење санкција против земаља које су склопиле велике уговоре о наоружању са Русијом, наводи се у чланку.
Међутим, реч је о Индији – кључном савезнику САД у региону, и реакција Вашингтона на договоре између Москве и Њу Делхија показаће другим земљама шта могу да очекују при склапању таквих споразума, оценио је аутор.
„Питање је да ли ће ли тако нешто сваки пут изазвати санкциони талас. Бајденова администрација ће морати да раде на овом проблему с Конгресом како тај Дамоклов мач не би висио над нашим односима са партнерима у наредних пет до 10 година“, закључио је виши сарадник и директор програма за Јужну Азију у Центру Стимсона Самир Лалвани.
Москва и Њу Делхи су 2018. године потписали уговор о испоруци пет пуковских комплета противавионских ракетних система С-400 у вредности већој од пети милијарди долара. Тај уговор је већ назван највећим у историји „Рособоронекпорта“.