У свом обраћању Европској комисији Тудосе је изјавио да су ове године цене природног гаса у Европи расле неколико пута, што је довело до „значајног повећања трошкова за електричну енергију за стамбене и индустријске потрошаче широм Европске уније“.
Парламентарац каже да неки европски потрошачи „нису у могућности да плате рачуне за грејање и струју“. „Енергетско сиромаштво“ расте невиђеном брзином, наводи се у документу у који је „РТ“ имао увид.
Европосланика је занимало које ће мере Европска комисија предузети како би избегла несташицу гаса зими и шта може да се учини за подршку потрошачима.
Европљани принуђени да штеде
У последњих шест месеци цене гаса у Европи су се више него учетворостручиле и 28. септембра први пут су прешле психолошки праг од хиљаду долара за хиљаду кубних метара.
Аналитичар Алексеј Корењев изјавио је за „РТ“ да је један од разлога приметног раста цена то што су резерве гаса у европским земљама исцрпљене. Експерт је то приписао последицама хладне зиме која је утицала на већу потрошњу горива, али и врелог лета које је потрошаче приморало да троше више енергије на климатизацију простора.
С тим у вези, сасвим је разумљиво да су у таквој ситуацији европски потрошачи почели да штеде, додао је он.
Још један разлог који је утицао на ситуацију са ценама у ЕУ је потражња за гасом у Азији, која се брже опоравила од последица пандемије него Европа.
Шта ако захладни?
Тренутно је попуњено само 74 одсто складишта гаса у земљама ЕУ и Великој Британији. Према подацима Удружења за гасну инфраструктуру Европе, у Немачкој је тај показатељ око 66 одсто, а у Холандији и Аустрији ─ око 55 и 52 одсто, респективно.
Корењев каже да је током зиме неопходно да складишта буду попуњена до отприлике 90 одсто. Према тренутним показатељима од око 70 одсто, европске земље неће бити угрожене зими само у случају благог захлађења.
„Ако озбиљније захладни, уследиће потешкоће“, истакао је стручњак.
Са своје стране, стручњак на Универзитету за финансије при влади Русије Игор Јушков не види проблем у недовољном попуњавању европских складишта гаса. По његовом мишљењу, обими који фале могу да се купе, једини проблем је цена.
Европљани се неће смрзнути током зиме, само ће морати да купују више гаса него иначе током грејне сезоне. Потражња је велика, а ниво цена ће остати прилично висок током целе грејне сезоне, констатовао је експерт.
Улога „Северног тока 2“
Према његовим речима, уколико Европљани желе свакодневно да добијају велике количине гаса, морају да направе систем гасовода.
„То значи да 'Северни ток 2' мора да се пусти у рад. То ће бити додатна прилика за повећање дневне количине пумпања гаса и помоћи ће Европљанима да барем задрже цене на тренутном нивоу, ако не и да их спусте“, закључио је Јушков.