„Цена термалног угља са калоријском вредношћу од 6.000 ккал/кг у северозападној Европи прошле недеље порасла је за 16,5 одсто – на 232,2 долара за тону, достигавши највиши ниво у најмање последњих 20 година. Цена горива је премашила претходни рекорд постављен 2008. године за око 6 одсто“, наводи се у саопштењу „Аргуса“.
Агенција објашњава да је раст цена убрзан крајем септембра због брзог раста цена природног гаса и недостатка угља на европском тржишту. Потражња такође наставља да расте, јер је исплативост производње угља у европским земљама вишеструко већа од прихода од производње електричне енергије у термоелектранама на гас.
„Истовремено понуда угља на европском тржишту остаје ограничена, јер главне земље снабдевачи чврстог горива у региону немају времена да повећају извоз горива тако великим темпом. Због тога, резерве угља у лукама северозападне Европе тренутно су на најнижем нивоу у последњих пет година за ово доба године, једва прелазећи четири милиона тона“, истиче се у саопштењу.
Потрошачи у Европи приморани су да се надмећу за бесплатне количине угља са купцима у Азији, где се једнако осећа несташица угља, што такође доприноси расту цена. Тренутно је увозни угаљ у Европи скупљи за 14 одсто него у Азији, иако је до краја августа било обрнуто, додаје агенција.
Кинески председник Си Ђинпинг изјавио је недавно да ће његова земља прекинути подршку изградњи нових термоелектрана на угаљ у иностранству. О томе шта ће бити ако се погасе све термоелектране на угаљ у емисији „Енергија Спутњика” говориле су стручњак за енергетику Јелица Путниковић и професорка Факултета политичких наука др Драгана Митровић, оснивач Центра за студије Азије и Далеког истока ФПН.