Филм се премијерно приказује вечерас у оквиру 18. издања Европског фестивала анимираног филма „Балканима“.
„То је филм настао из личног искуства и мислим да ће креативни људи апсолутно разумети оно што сам њиме хтео да кажем. Није у питању фантастика већ обичан, духовит филм кратке форме. Док сам га осмишљавао, помислио сам како нема баш много комедија, а нарочито анимираних комедија код нас и како би могао неко да направи нешто слично. Испоставља се да је насмејати људи и даље најтежа ствар, нарочито у филмском свету“, истиче Гајић.
Живети у причи
© Фото : Балканима
Како изгледа живот у причи
„Како изгледа живети у причи зависи од тога да ли ту причу финансира издавач или она настаје из потребе да се нешто исприча. У првом случају проблем настаје у недостатку инспирације, док у другом случају можете да причате шта хоћете, колико хоћете, али вас за то нико не плаћа. Можда је најбоља опција да се направи компромис између та два“, сматра Гајић.
Гајић нас је филму „Технотајз: Едит и ја“ у будућност, после којег су уследила анимирана остварења „Успон и пад уметности“, „Премотавање“ и „Од Хадријана до понизне Софије“ која нас воде у прошлост, док са остварењем „Живети у причи“ остаје у садашњости.
„По сценографији и костимографији претпоставља се да се филм дешава шездесетих година у Америци, у неком Холивуду. То, међутим, није ни важно, јер је ова прича могла да се деси било кад и било где“, открива уметник.
Интересантно, свеже и чудно
Осим тога што је радио на овом филму, Гајић је недавно илустровао књигу „Кућа од песама“ коју је написао Александар Д. Петровић познат и као Аца Селтик.
„Ако први устане писац онда сам тог дана писац, ако први устане стрипаџија, онда сам тог дана стрипаџија. Нема правила ко ћу бити, а и не трудим се да икакво правило пронађем. Више ми се свиђа да се препустим ситуацији. За ’Кућу од песама’, ја сам се нашао у том пројекту вишом силом. Има и ствари које ја иницирам, али трудим се да у свему буде доза спонтаности или менталне механике“, наводи Гајић.
Насловница књиге "Кућа од песама"
© Sputnik / Дејан Симић
Моји стрипови све више личе на скроловање кроз инстаграм, фејсбук или твитер
Гајић је познат као аутор стрипског серијала „Бич Божји“ који је више пута прештампаван у Француској, илустратор књига за децу и одрасле, као и бројних стрипова обичне, али и необичне форме, попут „Лева књига, десна књига“ или „Пљоснати стрип“.
„Волим да се играм с медијима, формом, садржајем. Моји стрипови све више личе на скроловање кроз инстаграм, фејсбук или твитер. Свиђа ми се тај низ илустрација, стрипића, пошалица, доскочица, на којима се не задржавам дуго, већ их пребацим на папир кад ми сину. Највише уживам у својим домишљатостима, али чињеница је да од тога не може да се привреди и да морам паралелно да возим на колосеку који чине устаљене ствари као што су илустровање књига, дизајн и анимација реклама и слично“, истиче он и додаје да се тржиште свакодневно мења.
„Све се убрзало, долазе нови клинци, нови трендови, због чега понекад имам осећај да сам застарео. Трудим се да не размишљам о томе када осмишљавам своје радове“, додаје Алекса Гајић.
Европски фестивал анимираног филма „Балканима“ почиње вечерас отварањем изложбе „Benedito Machine: Vreme za čaj, vreme za rat“ и пројекцијом филмова: у 20 часова у Дому културе „Студентски град”.
Филмови су распоређени у више целина: Главни такмичарски програм, Такмичарски програм студентског анимираног филма, Такмичарски програм српске анимације и један програм који представља преглед најновије балканске продукције анимације – Балканима панорама. За дечју публику, ове године, припремљена су два програма анимираних филмова који ће најмлађој публици представити разноврсност европских кинематографија и анимацијских техника.
Свечано затварање планирано је за суботу у 20.00 часова, када ће бити приказани сви победнички филмови и проглашени добитници награда.