Како је саопштила Канцеларија за Косово и Метохију, Станишић је осуђен без чврстих и јасних доказа и на основу контрадикторних изјава сведока.
Тиме је, наводи се, приштинско правосуђе наставило праксу изрицања драконских казни Србима без необоривих и недвосмислених доказа или утемељених изјава сведока, што указује да им се суди на основу етничког кључа, а не према праву и правди.
Додаје се да су данашњом одлуком суда, Станишићу повређена бројна процесна права с обзиром на чињеницу да му је одређена казна од 20 година затвора која у тренутку извршења кривичног дела није ни постојала у Кривичном законику.
Из Канцеларије напомињу да је оно што посебно указује на неравноправан третман који је Станишић имао током суђења, чињеница да га ниједан од комшија и пријатеља страдалих није означио као извршиоца након злочина, већ да су своје исказе променили 20 година касније.
Истовремено, суд је одбио да сведоке суочи са њиховим ранијим и контрадикторним изјавама датим 1999, 2000, 2005. и 2006. године у којима се Станишић уопште не помиње као извшилац.
Адвокат кога је нагажовала Канцеларија за Косово и Метохију уложиће жалбу Апелационом суду Привремених институција самоуправе на ову првостепену пресуду.
"Поново се показало да Срби не могу рачунати на право на правично суђење, јер у судским већима суде искључиво Албанци од тренутка када је мисија Еулекс завршила свој извршни мандат у правосуђу на простору КиМ", стоји у саопштењу Канцеларије за КиМ.
Тако се, напомињу, сви Срби који су ухапшени под оптужбом за наводно извршене ратне злочине над Абанцима током сукоба 1999. године редовно осуђују као кривци на вишегодишње казне, с јасном намером да се направи вештачки баланс у односу на злочине тзв. ОВК и судски поступак који се води у Хагу против Тачија, Весељија и других који су оптужени за најтеже ратне злочине против Срба.
Пресуду Станишићу објавио је данас председник већа, судија Ваљон Куртај.
Према оптужници, коју је подигло Специјално тужилаштво у Приштини, "оптужени Горан Станишић, као припадник резервног састава полиције Министарства унутрашњих послова Србије, априла 1999. године, у селима Словиње и Трбовац, у сарадњи са другим припадницима јединице, учествовао је у протеривању Албанаца, цивилног становништва и у извршењу убистава и других незаконитих радњи", преносе медији у Приштини.