Курти је поздравио данашњу заједничку Декларацију са самита ЕУ – Западни Балкан, али је изразио и одређене резерве.
„Сматрамо да када говоримо о Западном Балкану треба рећи шест земаља Западног Балкана, јер постоји шест држава. Сматрамо да ‘суочавање с прошлошћу‘ треба поменути јер је то неопходан део напора за помирење“, рекао је Курти.
„Такође сматрамо да би овај Самит требало да осуди умешаност српске војске на косовској граници: борбени авиони МиГ-29 летели су уз границу, док је руски амбасадор у Београду отишао на гранични прелаз да прегледа тамошње окупљање српских трупа. Током нашег састанка у Бриселу, 15. јуна, предложио сам председнику Србије да потпише Декларацију о миру о ненападању, али је он то одбио“, поручио је између осталог Курти.
Он је подсетио да је прошло више од три године откако је Европска комисија по други пут препоручила либерализацију визног режима за Косово и због тога је још једном упутио позив лидерима земаља које се противе либерализацији виза за Косово да признају напредак који је Косово постигло по овом питању, преноси Косово онлајн.
У свом говору споменуо је и борбу против пандемије вируса корона, као и економске изазове са којима се Косово суочава.
„Лично сам поднео извештај председници Урсули фон дер Лајен о потребама за улагањима током њене посете Косову и радујемо се будућем ангажовању са ЕУ, али и са ЕИБ, ЕБРД и Светском банком“, рекао је Курти.
Са Куртијем, на самиту у Словенији били су и министарка спољних послова и дијаспоре Доника Гервала и министар финансија, рада и трансфера Хекуран Мурати.