НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Нова заразна болест откривена у Јапану

Научници у Јапану открили су до сада непознати вирус који се може пренети на људе. „Језо вирус“, како су га назвали, повезан је са патогенима који изазивају Кримско-конгоанску хеморагијску грозницу и Најроби болест оваца.
Sputnik
Први случај који има везе са новим вирусом забележен је у Јапану 2019. Тада је у болницу са високом температуром и боловима у нози примљен један 41.годишњи мушкарац, а након што га је током шетње по шуми на јапанском острву Хокаидо ујео крпељ.
После двонедељног лечења, пуштен је из болнице, а сви тестови на познате болести које преносе крпељи били су негативни.
Научници Универзитета Хокаида, међу којима и вирусолог Кеита Мацуно, накнадно су тестирали узорке крви тог пацијента и том приликом открили нови вирус.
Они су резултате истраживања објавили крајем септембра у журналу „Nature Communications“, а испоставило се да је нови вирус заправо део „породице“ од 15 врста такозваних наировируса, од којих четири могу да изазову болест и код људи.
За једног од њих је познато да изазива Кримско-конгоанску хеморагијску грозницу која се манифестује боловима у мишићима, дијарејом и подливима, а може да доведе до отказивања јетре и смртног исхода. Изгледа да нови вирус највише личи „сулина“ и „тамди“ вирус, који су откривени у Румунији и Узбекистану, пренео је РТ.
Нови „језо вирус“ може да изазове температуру до 39 степени и проузрокује пад тромбоцита и леукоцита, који штите тело од бактерија и вируса.
Научници су потом анализирали узорке крви и других пацијената који су од 2014. исказивали сличне симптоме као и човек који је био хоспитализован.
„Најмање седам особа било је заражено овим новим вирусом у Јапану од 2014, али до сада није потврђен ниједан смртни случај“, навео је Мацуно.
Бавили су се и пореклом вируса, па су открили да се РНК вируса присутан код три врсте крпеља на јапанском острву на северу земље. Антитела на вирус пронађена су код јелена и ракуна који насељавају до подручје.
Овај тим научника планира да прати потенцијални пренос вируса и код људи и код животиња.
„Могуће је да болест постоји и ван Хокаида, тако да морамо што пре да истражимо да ли се проширио“, навели су научници.
Коментар