„Федерална влада одбацује екстериторијалне санкције које су увеле САД у вези са ‘Северним током 2’. Влада је водила преговоре са америчком владом да би спречила потенцијалне нове санкције а као резултат усвојена је Заједничка изјава у којој је изражена подршка Украјини, европској енергетској безбедности и нашим климатским циљевима. Федерална влада сматра да ће на тој основи бити могуће експлоатисати гасовод“, наводе у Берлину.
Овај став влада је изнела у на питање странке АфД због чега и даље сматрају да је неопходно водити преговоре о европском пројекту са Америком.
У кабинету су истакли да је Берлин у тесном контакту са америчком владом као блиским партнером у области спољне политике и безбедности, што подразумева и „забринутост Вашингтона због пројекта ‘Северни ток 2’, као и опасност од санкција која је с тим повезана“.
Немачка влада полази од тога ће транзит гаса преко Украјине бити настављен и после 2024. године.
Подсетимо, компанија „Норд стрим АГ“ почела је у понедељак да пуни гасом први крак гасовода „Северни ток 2“.
„Северни ток 2“ предвиђа изградњу два крака гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње од руске обале преко Балтичког мора до Немачке. Пројекат реализује оператор „Норд стрим 2 АГ“ са јединим акционаром – „Гаспромом“. Финансијски партнери су европске фирме „Ројал дач шел“, „ОМВ“, „Анжи“, „Унипер“ и „Винтершал“.
Компанија „Гаспром“ је у септембру саопштила да је изградња гасовода „Северни ток 2“ завршена.