РУСИЈА

„ЕпиВакКорона“ тренира ћелијски антивирусни имунитет

Вакцина „ЕпиВакКорона“ тренира ћелијски антивирусни имунитет који штити од развоја неповољних компликација вируса корона, изјавио је за Спутњик начелник руског Научно-истраживачког института за вирусне инфекције Савезног центра „Вектор“ из Јекатеринбурга и доктор биолошких наука Александар Семјонов.
Sputnik
„Особеност вакцине ‘ЕпиВакКорона’ лежи управо у чињеници да је главни ефекат пептидне вакцине (‘ЕпиВакКорона’ је пептидна вакцина) подучавање специфичних Т-ћелија. Основа антивирусног имунитета су управо Т-ћелије. Вакцина ‘ЕпиВакКорона’ управо тренира ћелијски антивирусни имунитет“, истакао је Семјонов.
Како је објаснио, у борби против вируса учествују две варијанте имунолошког одговораантитела и ћелијски имунитет. Антитела су прва која покушавају да зауставе вирус, али ако су људске ћелије већ заражене, организам им шаље Т-лимфоцит који убија ћелију заражену вирусом и вирус више не може да се размножава.
Према његовим речима, за успешну борбу против вируса корона важан је квалитет антитела. Принцип деловања вакцина „ЕпиВакКорона“ и „Спутњик Ве“ (Sputnik V) заснива се на развоју ћелијског и хуморалног имунитета на С-протеин.
„Антитела на С-протеин вируса корона САРС-Цов-2 заиста делују и штите. На томе се заснива дејство руских вакцина ‘ЕпивакКорона’ и ‘Спутњик Ве’ и оно има за циљ да произведе ћелијски и хуморални имуни одговор на С-протеин управо у оном делу који се везује за ћелијске рецепторе. Због тога вакцина помаже организму да произведе ова важна антитела“, нагласио је Семјонов.
Тренутно је у Русији регистровано пет вакцина против ковида 19. Прва од њих, „Спутњик Ве“ (Sputnik V), коју је произвео Национални истраживачки центар за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ уз подршку Руског фонда за директне инвестиције, нашироко се користи за масовну имунизацију и одобрена је у 70 земаља. Русима је такође доступна „ЕпиВакКорона“ новосибирског центра „Вектор“ и „КовиВак“ Центра „Чумаков“ Руске академије наука.
За ревакцинацију се препоручује „Спутњик лајт“ – лакша верзија „Спутњика Ве“ која претпоставља једнократну примену препарата. Осим тога, Министарство здравља је недавно регистровало и вакцину „ЕпиВакКорона Н“ која садржи исти активни састојак као и „ЕпиВакКорона“, али се оне на различите начине синтетишу.
РУСИЈА
Инфектолог: Ефикасност „ЕпиВакКороне“ ─ 90 одсто
Коментар