ЕКОНОМИЈА

Кад ће цене квадрата у Србији почети да падају

Цене некретнина су наставиле да расту и у септембру ове године, што потврђују подаци са сајта некретнине.рс. Прошлог месеца тренд јесте кренуо у супротном правцу, а сада по појединим градовима поново имамо месечни раст цене квадрата од чак шест процената.
Sputnik
У септембру, суочени са просечним ценама квадрата тог месеца, видимо да се тренд раста цена наставио, и то највише у Новом Саду, где је цена квадрата расла и округло 6 одсто. Сличан раст је бележен и у многим другим градовима, што значи да је на 1.000 евра поскупљење само за месец дана износило 60 евра.

Поскупљење на Палилули, Вождовцу, пад на Миријеву

Престоница је и даље неприкосновени шампион по висини цене квадрата. У септембру је просечна цена квадрата у центру града расла 0,96 одсто, и износила је 2.619 евра. На другом месту по висини цена квадрата је Врачар, где су цене квадрата у септембру расле 0,88 одсто, што је попело просечну цену квадрата на 2.411 евра по метру квадратном.
Просечна цена квадрата на Палилули је у септембру износила округло 2.000 евра, што значи да је расла за 2,2 одсто у септембру. Иза Палилуле је Вождовац, где је просечна цена квадрата расла 0,53 одсто и она је у септембру износила 1.897 евра.
У престоници две општине, у којима некретнине.рс прати просечне цене квадрата, забележиле су пад. На Новом Београду просечна цена квадрата је пала за 0,1 одсто и у септембру је била 1.966 одсто. На Миријеву је цена квадрата пала на 1.252 евра тј. пала је за 1,34 одсто.

Нови Сад

Најскупљи квадрати у септембру су били у центру Новог Сада, 1.756 евра што значи да је цена у септембру порасла за 0,53 одсто. По висини просечне цене квадрата, на друго место у Новом Саду је избило насеље Грбавица, где је цена расла у септембру чак 6 одсто, и где се просечна цена квадрата у септембру попела на 1.750 евра.
Пад цена у септембру је забележен у Новом Насељу (1,94 одсто), где је просечна цена била 1.414 евра, и Подбари (пад од 0,79 одсто) где је цена у септембру пала на 1.635 евра.

Ниш

У Нишу, потребно је истаћи, није забележен пад просечне цене квадрата. Највећи раст је забележен у насељу Дурлан, од 5,49 одсто што је попело просечну цену на 980 евра по квадрату. У насељу Пантелеј, цене су у септембру расле 1,9 одсто, на 1.019 евра.
На трећем месту по стопи раста у Нишу, у септембру је насеље Палилула, где су цене квадрата расле за 0,76 одсто и попеле просечну цену квадрата на 1.060 евра.
У центру Ниша, на Булевару Немањића, просечна цена квадрата у септембру је остала иста 1.443 евра.

У Панчеву раст већи од 4 одсто

У Крагујевцу, цена квадрата је расла 2,22 одсто, и просечна цена квадрата у овом граду у септембру је била 828 евра.
У Панчеву, просечна цена квадрата у септембру је износила 1.013 евра што значи да је у односу на месец раније увећана за чак 4,22 одсто.

Када ће пад цена?

Како је за „Блиц Бизнис“ рекао Горан Родић из Грађевинске коморе Србије, само у случају да понуда буде већа од тражње, и то у већим градовима, можемо да очекујемо значајан пад цена некретнина.
„Такође, оног тренутка када грађани престану да купују станове за кеш, када престане та линија финансирања можемо да очекујемо да ће цене пасти“, каже Родић. Према подацима, чак 80 одсто купљених станова у овој години је управо купљено са кешом.
„Још један фактор, који је пресудан за појефтињење, јесу цене грађевинског материјала, и оног тренутка када он престаје да поскупљује можемо да очекујемо да ће раст цена квадрата стати“, наставља Родић.
ЕКОНОМИЈА
Колико кошта изнајмљивање најјефтинијег стана у Београду
Коментар