Правила за трансплантацију које је донео болнички систем „Ју-си хелт“ дошла су у фокус пошто је конгресмен у Конгресу Колорада Тим Гајтнер објавио да је пацијенткињи из Колорадо Спрингса одбијена трансплантација бубрега јер није вакцинисана против вируса корона, пише Вашингтон пост.
Конгресмен: Дискриминишућа одлука
Гајтнер је ту одлуку назвао „одвратном и дискриминишућом“ и објавио писмо за које тврди да га је „Ју-си хелтов“ центар за трансплантацију на Универзитету Колорадо Аншуц у граду Аурора послао пацијенткињи.
У писму стоји да ће пацијенткиња бити „деактивирана“ са листе чекања на трансплантацију уколико у року од 30 дана не почне процедуру вакцинације. Уколико одбије да се вакцинише, биће потпуно уклоњена са листе.
Гајтнер није открио идентитет пацијенткиње, али је Лејлани Лутани рекла каналу „9Њуз“ да се ради о њој.
„Принуђена сам да донесем одлуку која ми није пријатна, како бих могла да наставим да живим“, рекла је она том каналу.
Из „Ју-си хелта“ су одбили да говоре о конкретном случају, позивајући се на приватност, али су потврдили да скоро сви примаоци органа морају да буду вакцинисани против вируса корона, што је један од здравствених услова да се трансплантација обави. Представник за штампу тог болничког система Ден Вивер рекао је да и други трансплантациони центри у САД имају сличну политику или прелазе на њу.
Имунизациони статус као предност - контроверзна територија
Вашингтон пост наводи да се ради о „контроверзној територији“ - коришћењу имунизационог статуса како би се одлучило да ли ће неко добити медицинску помоћ. Како додаје тај лист, контроверзе је изазвала и идеја да вакцинисани буду приоритет, јер су неке здравствене установе донеле кризна правила у којима дају предност пацијентима који имају више шансе да преживе.
Ден Вивер, портпарол „Ју-си хелта“, рекао је да услови за трансплантацију нису новост и да трансплантациони центри широм државе могу да захтевају од пацијената и да буду вакцинисани од других болести, да престану да користе дуван или алкохол, да демонстрирају како користе неопходне лекове, како не би дошло до тога да због њиховог поступања организам одбацује органе за којима постоји велика потражња.
Више од 100.000 пацијената је у САД на листи чекања за трансплантацију, а тек мали део оних који чекају на бубрег добио је орган у 2020. години, показују подаци америчких власти. Процена је да сваког дана умре 17 људи који чекају трансплантацију.
Лејлани Лутали рекла је да је забринута за здравствене последице, иако се за вакцине у испитивањима наводи да су безбедне и ефикасне. Она и донор који је хтео да јој да бубрег, рекли су каналу „9Њуз“ да су одбили да се вакцинишу из верских разлога, јер се „користе линије ћелија фетуса у развоју вакцине“, добијене у лабораторији из ћелија абортираних фетуса.
Тражи спас у другим државама
Они у Колораду нису успели да нађу болницу која би извела трансплантацију без њихове вакцинације, па су рекли да ће потражити могућност у другим америчким државама, јер је живот те пацијенткиње у опасности, објавио је Си-Би-Ес 4.
Ден Вивер навео је како студије показују да је ковид-19 посебно смртоносан за пацијенте са пресађеним бубрезима и да смртност иде између 20 и 30 одсто, док је укупна смртност од ковида у САД 1,6 одсто.
Донација органа у САД је координисана кроз националну мрежу коју води непрофитна организација Уједињена мрежа за дељење органа (УНОС), која нема посебна правила за скидање или стављање пацијената на листу чекања. Представница ове организације Ан Пашке рекла је да такве одлуке доносе болнице појединачно, на основу медицинске процене.