WилмерХале извештај донео је, између осталог, закључак да је Георгијева као некадашња чланица Светске банке притискала креаторе Дуинг бизниса да фаворизују поједине земље те је тако наводно тражила побољшање позиције Кине на лествици, преноси Јутарњи лист.
С обзиром да је СБ укинула своју најутицајнију публикацију коју је издавала 17 година, чинило се да су налази WilmerHale извештаја неупитни те је преостало само питање може ли Георгијева након Светске банке да настави да води другу важну светску финансијску институцију – Међународни монетарни фонд (ММФ).
Наиме, Дуинг бизнис био је огроман и врло скуп пројекат који је укључивао 12.500 експерата како би се прикупили подаци у 190 земаља о правилима и условим свакодневног пословања са снажним утицајем на низ држава, те је јасно да се такав подухват не укида без врло уверљивих аргумената. Поготово јер су поједине владе увеле праћење напретка на Дуинг бизнис лествицама у своје националне програме. Но, сада се бивша шефица Светске банке и садашња шефица ММФ-а жестоко брани и напада WilmerHale да су донели закључке на темељу непроверених информација.
У четвртак је одржан састанак извршног одбора ММФ-а на којем су испитивали Георгијеву о оптужбама из WilmerHale извештаја да је вештачки подигла Кину на Дуинг бизнис лествици, али су се на крају разишли без закључка те поручили како још морају да разговарају о улози шефице ММФ-а у креирању Дуинг бизнис лествице.
Коначни закључак о поступању Георгијеве биће донесен у петак, непосредно пред уобичајени годишњи састанак ММФ-а и Светске банке који окупља министре финансија и централне банкаре у Вашингтону.
У спорном „Дуинг бизнис 2018“ извештају Кина је је помакнута за седам места према горе након промене методологије.