Нова институција у Америци зваће се „Центар кинеских мисија“. Према саопштењу ЦИА, неопходна је како би се одговорило на „глобални изазов који представља Кина“, а који „погађа“ све области делатности ЦИА.
„Центар ће у будућности јачати наш колективни рад на најважнијој геополитичкој претњи са којом смо суочени у 21. веку, са кинеском владом која је све више непријатељски настројена”, рекао је Бернс.
Он је нагласио да претња потиче од кинеске владе, а не од њеног народа, а такође је говорио о „претњама“ које и друге земље представљају по Америку.
„ЦИА ће наставити да пажљиво прати друге важне претње, укључујући агресивну Русију, Северну Кореју која провоцира и непријатељски настројен Иран, као и борбу са тероризмом“, додаје се у саопштењу агенције.
Након тога се огласило Министарство спољних послова Кине са саопштењем да је стварање центра за супротстављање Кини манифестација менталитета из доба Хладног рата.
„Релевантни амерички ресори требало би да објективно и рационално разматрају развој Кине и кинеско-америчке односе, као и да се суздрже од поступака који штете међусобном поверењу, сарадњи, суверенитету и територијалном интегритету Кине и њеним развојним интересима“, рекао је портпарол кинеског Министарства спољних послова Чао Лижјанг.
Према писању листа „Вашингтон пост“ који се позива на високог службеника ЦИА, у оквиру рада новог центра ЦИА планира да пошаље велики број својих службеника, лингвиста, техничких и других стручњака у различите земље света како би прикупили обавештајне податке у циљу супротстављању интересима Пекинга.
Поред тога, ЦИА планира да запосли више људи који говоре кинески језик. Говорећи о новој структури, саговорник листа је повукао паралелу са конфронтацијом САД и СССР током Хладног рата, али је истакао да је Кина тежи ривал због размера економије која је тесно повезана са америчком економијом