„Прављење високо елиптичног сегмента укључено је у потпрограм ГЛОНАС програма 'Свемирска активност Русије до 2030. године'. У припреми је уговор, праве се тактичко-технички захтеви за систем и свемирске летелице. Планирамо да финансирање радова започне ове године“, рекао је Тестоједов.
Поред тога, у оквиру тих радова од 2021. године почиње развој платформе за мали навигациони уређај.
Раније је саопштено да је планирано да се у периоду од 2023. до 2025. године лансира шест сателита „Глонас-ВКК“, али је затим то померено на 2026-2027. годину. Како је рекао заменик генералног директора „Роскосмоса“ Јуриј Урличич, прецизност система ГЛОНАС повећаће се четири пута слањем тих додатних сателита.
ГЛОНАС је један од четири таква система у свету. Сличан је америчком „Џи-пи-ес“ систему, кинеском „БеиДоу“ и европском „Галилео“. Руски систем је посебно значајан за ефикасно решавање задатака Оружаних снага. Сигнали система користе се у високо прецизном наоружању, беспилотној авијацији и за оперативно командовање трупама.
Тренутно, групу руску групу глобалног навигационог система ГЛОНАС чини 28 космичких апарата (25 „Глонас М“ и три „Глонас К“), од којих два пролазе тестирања, два служе за логистику, а један је у резерви. За покривање планете навигационим системом потребна су 24 сателита.