„Циљ комисије је проучавање рата у Авганистану, извођење одговарајућих закључака – са становишта стратегије и велике стратегије, као и развој препорука за владу Сједињених Америчких Држава, лица која ће убудуће одређивати политику и највише војно руководство САД“, наводи се у нацрту у који је „РТ“ имао увид.
Претпоставља се да ће комисија пажљиво проучити сва питања везана за ратна дејства, обавештајне операције и активности везане за подршку у обнови.
Осим тога, стручњаци ће анализирати рад америчких дипломата и политичке и стратешке одлуке које су утицале на сарадњу Вашингтона и Кабула, као и учешће савезника НАТО-а у рату.
Како следи из коментара прес службе Даквортове, комисија би требало да припреми препоруке за праве реформе.
Сенатори сматрају да ће то гарантовати да Сједињене Америчке Државе не само да су „научиле праве лекције из 20 година проведених у Авганистану, већ и да неће дозволити да се исте грешке понављају у будућности“.
Почетком августа талибани (терористичка организација забрањена у Русији) појачали су офанзиву против владиних снага у Авганистану. Милитанти су 15. августа ушли у главни град и преузели контролу над председничком палатом, а 16. августа су објавили да је рат у Авганистану завршен и да ће државно уређење бити одређено у блиској будућности. У ноћи 31. августа америчка војска напустила је аеродром у Кабулу, чиме је прекинуто скоро 20-годишње америчко војно присуство у Авганистану. Талибани су 6. септембра објавили да је и Панџшир, последња од 34 авганистанске провинције, прешао под њихову контролу. Следећег дана објављен је састав привремене владе Авганистана: на њеном челу ће бити Мухамед Хасан Ахунд, који је током прве владавине Талибана био министар спољних послова и налази се под санкцијама УН.