ВОЈСКА И НАОРУЖАЊЕ

„Гавран“ српски дрон-убица: Уништава тенкове, топове, ПВО, пешадију, чак и кад су скривени /видео/

Нови производ компаније „Југоимпорт“, дрон „Гавран”, представља извиђачко-ударну платформу намењену за извиђање у реалном времену и ударе на широки спектар циљева иза фронта у дубини непријатељске позадине.
Sputnik
„Гавран” обезбеђује осматрање у реалном времену, одређивање и препознавање циљева по принципу свој–туђ и дејство на уочене циљеве.
Дужина дрона је четири и по метра, размак крила 3,2 метра, а висина са точковима 0,7 метара. Борбени радијус домаћег дрона-убице износи од 50 до 100 километара, зависно од рељефа и дужине линије извиђања, објавио је РТС.
Овај дрон-убица ради са неколико дронова којима се управља са истог командног места преко заштићеног радио-линка.
Уништава све врсте циљева на земљи – тенкове и оклопна возила, крупна ПВО средстава, радаре, артиљерију и ракетна артиљеријска средства, пешадију на отвореном и у заклонима и друге мобилне и стационарне циљеве на земљи, борбене чамце и дронове.
„Ми смо при крају завршног пријема тог система овде код нас где су наше и посаде произвођача обавиле тај програм, и све до сада је било успешно и бојево гађање ракетом „рт8ц“ на полигону у Никинцима“, рекао је Ненад Милорадовић из Војске Србије.
Максимални домет „гаврана” је 150 километара при крстарећој брзини од 120 километара на час.
Примарна употреба овог дрона-убице представља кружење изнад бојног поља у року од 30 минута и на даљини од 50 километара од командног центра. Максимална висина лета је 1.500 метара. Маса самог дрона је 35 килограма, а полетна маса дрона са корисним теретом 50 килограма.
Дрон се прво наводи преко ГПС-а и сателита, а непосредно пред удар преко ТВ или ИЦ главе
Када се дрон лансира из контејнера, његова крила су савијена, а приликом излетања из контејнера враћају се у првобитни положај.
„Гавран” полеће са бустер мотором на чврсто гориво, а клипни мотор користи за крстарећи лет. Време потребно за лансирање дрона из контејнера је један минут. Навођење дрона је комбиновано, инерцијално, помоћу ГПС-а, GLONASS сателитског навигацијског система, а у терминалној фази лета дрон се наводи на циљ преко ТВ или ИЦ главе за самонавођење.
Коментар