Након што га одобре земље Европске уније, продужење ће ступити на снагу најкасније 16. октобра, када ће бити објављено у службеном листу.
Европска унија је ове санкције последњи пут продужила на годину дана 12. октобра прошле године – до 16. октобра 2021. године.
Оквирни режим санкција за хемијско оружје Европска унија је увела 2018. године. Он предвиђа увођење рестриктивних мера против лица и организација за које ЕУ сматра да су укључени у развој или примену хемијског оружја, оне који пружају финансијску, техничку или материјалну подршку и саветују та лица и организације.
Укључивање на списак санкција ЕУ значи забрану уласка на територију ЕУ и замрзавање имовине на територији Уније. Грађанима и организацијама у ЕУ забрањено је пребацивање средстава лицима са списка.
На списку санкција за хемијско оружје тренутно се налази 15 физичких лица (пет је повезано са сиријским властима, за четири се сматра да су умешана у употребу отровне супстанце против Сергеја и Јулије Скрипаљ 2018. године, а сматра се да је још шест лица у ЕУ повезано са инцидентом са Алексејем Наваљним) и две организације (сиријска и руска).
Руска страна више пута је негирала своју умешаност у инциденте са Скрипаљима и Наваљним и називала је ове инциденте планираном провокацијом у циљу дискредитације Русије, а такође је указивала и на одсуство било каквих доказа о кривици Русије.