Косачов је коментарисао изјаву новог јапанског премијера Фумија Кишиде у парламенту о томе да суверенитет Токија односи и на Јужне Курила.
Како је рекао, ово није најуспешнији почетак за новог премијера, ако он заиста тежи постизању било каквих споразума са Русијом па и мировног споразума.
Судећи по свему, изјава је упућена више домаћој јавности, с циљем да се покаже одлучност и непопустљивост“, рекао је Косачов.
Изјаву јапанског премијера коментарисао је за Спутњик и заменик председавајућег Одбора за међународне послове Савета федерације Русије, сенатор Владимир Џабаров, који наглашава да територија Русије није дељива и да границе Руске Федерације нису предмет разматрања.
„Овај индикативан наступ у парламенту служи како би се смирила јапанска јавност и политичке партије“, сматра Џабаров
Сенатор је навео да ће се сваки напад на територију Русије сматрати агресијом.
Џабаров је изразио жаљење, јер такве изјаве јапанске стране не доприносе побољшању односа. Он сматра и да ће новом премијеру бити тешко да објасни Москви своју позицију - на основу чега говори о суверенитету над Курилским острвима.
Говорећи о потписивању мировног споразума међу државама, које Јапанци повезују са питањем припадности Курилских острва, Џабаров је рекао: „Живели смо 75 година без мировног споразума и још ћемо живети“.
Градоначелник Курилског рејона Итуруп Вадим Рокотов је овим поводом рекао да на Курилским острвима чекају Јапанце као туристе или како би започели неки бизнис.
„Често се чују изјаве овог типа и ми смо на њих навикли. Са доласком сваког новог лидера Јапана чује се и позив за решавање територијалног питања. Желим да подсетим да су недавно унете измене у наш Устав, у којима се говори о спречавању да се та територија отуђи. Становници Курила су једногласно гласали за ове измене“, рекао је Рокотов за Спутњик.
Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомаи, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума с Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није био потписан. Совјетски Савез и Јапан потписали су 1956. године Заједничку декларацију у којој је Москва пристала да размотри могућност предаје Јапану острва Хабомаи и Шикотан након закључивања мировног споразума, а судбина Кунашира и Итурупа није поменута.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правне основе, није упитан.
Након састанка лидера Русије и Јапана у Сингапуру 14. новембра 2018. тадашњи јапански премијер Шинзо Абе је изјавио да су се стране договориле да убрзају процес преговора о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године.