РЕГИОН

Зашто је 5. децембар кључни дан за Црну Гору

Парламентарна већина у Црној Гори има простора да се договори око реконструкције Владе Црне Горе до локалних избора на Цетињу, Мојковцу и у Петњици, који су заказани за 5. децембар, сматра Никола Марковић, дугогодишњи замјеник главног уредника дневног листа „Дан“.
Sputnik
Тачно је, каже Марковић, да преговори парламентарне већине иду тешко и споро, да се свакодневно са једне и друге стране испаљују оптужбе, а некада се у томе и претјера, народ би желио да до договора дође што брже, јер смо уморни од подјела и свађа.
„Ипак мислим да ће се на крају постићи договор око реконструкције Владе и да би нови парламентарни избори у овом тренутку били непотребно трошење свих ресурса друштва“, каже Марковић за Спутњик.
Минимум договора, према његовом мишљењу, биће да представници ДФ-а уђу у Владу, али не и његови лидери.
„УРА може да затеже око става да Влада буде експертска, али што ако Кривокапић заједно са ДФ-ом, демократама и ЦИВИС-ом предложи реконструкцију Владе, хоће ли УРА гласати заједно са ДПС-ом? Мислим да неће. Дакле, предвиђам да ће се на крају договорити око реконструкције Владе, али сви ће морати да направе неке компромисе, а ваљало би да се тај посао заврши што прије“, навео је Марковић.
Наш саговорник истиче да су догађаји на Цетињу 4. и 5.септембра јасно показали да предсједник Црне Горе Мило Ђукановић не да не мисли добро Црној Гори, него не мисли ни добро својој ДПС партији.

„Ђукановић је све урадио да радикализује политичку сцену у Црној Гори, како би евентуално заштитио свој положај. Тако је радикализовао и Демократску партију социјалиста, она је постала његов талац. Умјесто да се та партија демократизује, да се ослободи баласта прошлости — у њој има довољно младих образованих људи, она је постала талац њиховог шефа“, каже Марковић.

Марковић истиче да би парламентарна већина у Црној Гори требало да се договори око промјена у Тужилаштву и судској организацији.
„На челу Тужилаштва сада имамо Миливоја Катнића који не ради свој посао и покушава да забавља црногорску јавност. За вријеме његовог мандата побјегли су му Светозар Маровић, директор Катастра Драган Ковачевић, шефови Шкаљарског и Кавачког клана, свакојаки могући преступници. Ми смо имали примјер да сада у Аустрији Себастијан Курц даје оставку и није више премијер због неких плаћених реклама таблоидима да позитивно извјештавају о његовог партији, тамошњи истражни органи су му упали у кућу, конфисковали све рачунаре да пронађу трагове прекршаја које је направио, претресено је више министарстава те земље. Може ли ико у Црној Гори замислити да би Катнић тако нешто могао да направи Милу Ђукановићу. Наравно да не може, јер Катнић на Ђукановића гледа као на свог господара“, истиче Марковић.
РЕГИОН
Филигранска игра у Црној Гори: Ако Дритан не попусти, следе избори /видео/
РЕГИОН
Захтев УРА: Прво анализа учинка ресора, па реконструкција Владе Црне Горе
Коментар