Портал напомиње да је сенатор из Републиканске партије Тед Круз инсистирао више пута на увођењу санкција.
„Међутим, администрација Бајдена, како је рекао извор, јасно је дала до знања да се санкције неће уводити док је он председник“, наводи се у чланку.
Раније је саопштено да је Круз покушао да подстакне Белу кућу да предузме одлучније кораке против „Северног тока 2“ и да је због тога кочио номинацију 59 америчких амбасадора. Према подацима портала „Политико“ тренутно је реч о седам амбасадора.
Круз је аутор најстрожијих санкција против гасовода. Он је веома незадовољан одлуком којом је администрација Бајдена скинула санкције са неколико кључних делова пројекта, помирила се са његовим постојањем и сада предлаже да се усредсреди на минимизирање последица његовог пуштања у рад по енергетску безбедност Европе.
У јулу су САД фактички признале неизбежност завршетка гасовода када су објавиле заједничку изјаву са Немачком у којој је формулисан низ услова за рад „Северног тока 2“. У изјави се између осталог наводи да је у интересу Кијева и Европе неопходно сачувати транзит руског гаса преко Украјине после 2024. године. Поред тога Берлин се обавезује да ће користити сва расположива средства како би допринела томе да споразум о транзиту гаса буде продужен на рок до 10 година.
Представнички дом америчког Конгреса је раније усвојио одбрамбени буџет који предвиђа пооштравање санкција против Русије.
Москва је неколико пута истицала да је то искључиво комерцијални пројекат који не треба политизовати – гасовод није користан само Русији, већ и Европској унији.