Одмах по објављивању одлуке Уставног суда, бивши пољски премијер, недавни председник Европског савета Доналд Туск, који је у јулу ове године поново стао на чело највеће опозиционе странке „Грађанска платформа“, позвао је „све људе који желе да заштите европску Пољску“ да се окупе у недељу увече на главном тргу у Варшави .
Санитарне службе су одмах упозориле да тренутна напета епидемиолошка ситуација у вези са корона вирусом забрањује одржавање масовних догађаја на којима има више од 200 учесника. Владајућа политичка партија „Право и правда“ напоменула је да се на овај дан, као и сваког десетог у месецу , одржавају комеморативне манифестације у знак сећања на 96 жртава , укључујући председника Леха Качињског, који је погинуо у авионској несрећи која се догодила 10.априла 2010.године у близини Смољенска. Међутим, никаква опомена није могла спречити широке антивладине протесте. Само у центру престонице окупило се око 100 хиљада људи. Демонстрације су захватиле читаву Пољску: море људи који су протестовали против одлуке Уставног суда и актуалне владе кретало се трговима у скоро 150 градова у овој земљи.
Авет „полегзита” над Пољском
Као лидер Европске народне партије, највеће наднационалне партије у ЕУ, Доналд Туск истиче да се главна порука ових протеста своди на то да пољска влада и политичка партија „Право и правда“ предвођени Јарославом Качињским воде земљу ка изласку из Европске уније. Тим пре што се авет „полегизта” надвила над Пољску много раније, још кад су у Бриселу почели да изражавају незадовољство поводом судских реформи у насртаја на слободу медија у Пољској.
Сада пак Европска комисија не намерава да притиска правне кочнице, него напротив, да активира своје механизме за јачање европских норми, које треба да имају приоритет над законима свих земаља ЕУ без изузетка. Штавише, Варшаву су озбиљно забринули сигнали из Брисела да је неизвесно када ће Пољска добити новац из Фонда за опоравак од 750 милијарди евра, а све то због трврдоглавог истрајавања на поштовању владавине права. Пољска влада је већ рачунала у својим програмима на 55 милијарди евра, које би желела да добије из европске благајне у виду грантова и јефтиних кредита. Осим тога, представник Европске комисије рекао је на конференцији за новинаре да ће Брисел „благовремено“ послати Варшави обавештење о плаћању казни које је суд ЕУ изрекао у вези са радом рудника мрког улгља „Турув“. Биће то одговор на вишемесечни спор са Чешком Републиком и налог за обуставу експлоатације угља, што Пољска не намерава да чини.
„Нека се нико не чуди што сам се осетио дужним да у овој преломној и критичној ситуацији дигнем узбуну изазвану одлукама псеудосуда и одлукама владајуће странке која је отворено донела одлуку о повлачењу Пољске из ЕУ“, изјавио је Туск с трибине постављене на главном тргу у Варшави.
Како су приметили пољски медији , лидер “Грађанске партије” је јасно ставио до знања да ће „полегзит“ постати главни разлог спора опозиције са партијом „ Право и правда“. Штавише, сваким даном све више Пољака сматра „полегзит“ реалним сценаријем. Међутим, једна ствар се мора узети у обзир: њихове редове брзо попуњавају присталице опозиције , док присталице владиног табора имају супротно мишљење.
Лех Валенса критикује власт
На митингу у Гдањску посвећеном одбрани европских вредности, како преноси лист „Независимаја газета”, бивши председник Лех Валеса срчано се обратио грађанима.
“Ти људи који сада воде државу велика су несрећа за Пољску. Имали смо различите владаре, али они нам нису одузели морал, нису нас поделили. Нико од њих никада није поделио народ у толикој мери као ова власт“, изјавио је бивши председник, позивајући да се прикупе потписи под апелом за рушење владе.
Државна телевизија је демонстрације назвала протестом против пољског Устава. Портпарол владе Петер Милер дао је званичну оцену ових акција у понедељак: „Туск је преварио демонстранте. Не говоримо ни о каквом „полегзиту “.
Што се тиче опозиције, нису сви одговорили на Тускову иницијативу. На пример, Марек Савицки, члан Пољске сељачке странке и шеф парламентарне фракције, изјавио је: „ Ми нисмо чланови странке Доналда Туска да бисмо одговорили на његове позиве. Ако неко жели да иде на демонстрације, нека иде . Не видим потребу да странка има неки одређени став према том питању.”
Иначе, Институт за тржишна и друштвена истраживања Пољске објавио је резултате истраживања које показује могућу расподелу политичких снага у земљи. Да су парламентарни избори одржани прошле недеље, 34, 3 одсто би гласало за Уједињену десницу (тренутна владајућа коалиција - Право и правда и Солидарна Пољска), 21,6 одсто за опозициону Грађанску коалицију, 10,5 одсто за странку Пољска-2050 Шимона Головнија а 8,4 одсто би гласало за Конфедерацију. У Сејм би ушла и левица (8 одсто) и уједињене Пољска сељачка странка и Пољска коалиција (5,4одсто).
У истој анкети, Пољаке су питали о њиховим преференцијама у случају заједничке листе опозиционих странака: 41,3 одсто је изјавило да је спремно да гласа за уједињене опозиционе снаге, а 36,4 одсто – за Уједињену десницу. Дакле, опозиција би могла да сруши актуелну власт само ако збије редове.