Миливојевић спољнополитички коментатор и дипломата у пензији каже да у овом захтеву нема ништа ново, али да је добро што су, поред Русије и Кине, овога пута и друге државе попут Индије, Туниса и Вијетнама чије је залагање и те како значајно, подржале опстанак мисије Унмик.
Мисија Унмик чувар Косова и Метохије
„То показује да је косовска тема и даље актуелна на оном нивоу и по оном карактеру како се она једино и може третирати и решавати. И то као питање Уједињених нација, протекторат под УН-ом по Резолуцији 12 44,“ објашњава Миливојевић.
„Залагање Америке и Велике Британије ја не видим као новину, већ као њихов устаљени покушај да се мисија Унмика доведе у питање. Међутим, овога пута оно што иде у корист Унмика је став специјалног представника генералног секретара УН –а и самог генералног секретара јер је цео извештај о Косову показао да УН стоје доста постојано на позицији да је косовско питање, питање кога се УН неће одрећи и које је пре свега у њиховој надлежности,“ објашњава саговорник Спутњика.
Решење за косовско питање само у УН
Миливојевић истиче да је овакав став УН-а веома важан јер сви догађаји који су се десили на Косову и Метохију у последње време, су показали сву основаност став да је то питање дубоко у надлежности СБ УН који је једини одговара за очување мира и стабилности на КиМ.
„Ово је управо такво питање које показује и да је мандат Кфора и те како актуелан и значајан. У том смислу је и ова седница у УН-у прошла као и иступање неких држава по тој линији тако да то њихово залагање за укидањем Унмика тешко да може да прође у скорије време. Поготову ако се ствари буду одвијале како се одвијају,“ напомиње Миливојевић.
Одлазак Унмика би „решио“ питање Косова
Унмик је објашњава он, главна мисија произашла из УН –а и она је суштинска и од ње почиње и са њом ће се завршити косовско питање, јер уз Кфор она је кључна мисија јер произилази из Резолуције 12 44 по којој и делује.
„Они се залажу да оде јер би тиме престала да важи и Резолуција 12 44 и онда би статус Косова и Метохије био у сасвим неком другом смислу постављен. То би значило да би се косовско питање решило. Унмик нестаје оног тренутка када се у складу са Резолуцијом 12 44 и у складу са ставом СБ УН-а пронађе статусно решење за Косово и Метохију,“ напомиње Миливојевић.
Иначе Америка, Приштина и Велика Британија од доласка мисије Еулекс захтевају да Унмик оде са Косова и Метохије.