Како је навео сенатор, у условима када нема ни политичког ни војног дијалога, када већ неколико година нема руских представника при НАТО-у у Бриселу, а Савет Русија-НАТО не функционише већ неколико година, одлука да се обустави рад представништва Русије при НАТО-у у Бриселу је оправдан и правилан корак.
Према мишљењу Пушкова, савет Русија-НАТО је у ћорсокаку још од 2015-2016. године, мада је његово формално постојање омогућавало руководству Алијансе да одржи видљивим дијалог са Русијом, кога у ствари није ни било.
„Користила се формула дијалога са позиције силе, односно, НАТО диктира услове Русији, а Русија их испуњава. Такву формулу Русија није никада прихватала – дијалог са позиције силе са Русијом није могућ, а покушај да јој се диктирају услови уништава сам дијалог. Тако се и догодило. Упозоравали смо“, истакао је политичар.
Сенатор је приметио да је Русија ипак оставила „малу нит сарадње“. Руска страна нуди НАТО-у, ако је потребно, да одржи контакт са Москвом преко руског амбасадора у Белгији, а Алијанса, са своје стране, може именовати за контакт особу амбасадора једне од земаља-чланица НАТО-а у Москви. Притом, Пушков је указао на то да то не може да се рачуна као пуноправни механизам сарадње.
Раније је министар иностраних послова Русије
Сергеј Лавров изјавио да Москва од 1. новембра, као одговор на одузимање акредитација за осморо сарадника руске Мисије при Алијанси,
обуставља рад свог сталног представништва при НАТО-у, као и главног војног представника.
Он је додао да, такође, од 1. новембра Русија обуставља рад комуникационе војне мисије НАТО у Русији и одузимају се акредитације представницима Алијансе. Такође, обуставља се рад информативног бироа НАТО-а које је формирано при амбасади Белгије.
НАТО је 6. октобра донео одлуку да се одузме акредитација за осам сарадника руске Мисије при Алијанси. Тако се број акредитација са 20 смањио на 10.
Генерални секретар Алијансе
Јенс Столтенберг је раније изјавио да одузимање акредитације особљу руске мисије при НАТО-у
није повезано ни са једним конкретним случајем и да се ради о будности у односу на обавештајне активности Русије.
Како је навео члан Комисије Савета федерације за заштиту државног суверенитета Андреј Климов у одлуци НАТО-а нема ничег новог и неочекиваног. Он је додао да Алијанса сече све могуће путеве како би превазишла оне кризе које је немогуће превазићи без Русије.
Ову одлуку Алијансе је коментарисао и портпарол Кремља Дмитриј Песков који истакао да оваква одлука Алијансе потпуно поткопава изгледе за нормализацију односа НАТО-а и Русије упркос контроверзним изјавама представника Алијансе о супротном.