„Ако Американци пожеле, ако су заиста спремни да подрже реализацију Минских споразума, онда се то брзо може решити“, рекао је он.
Лавров је додао да није обавезно да неко буде члан „четворке“ или да се она претвара у „петорку“ или у седам чланова како би се некако помогло у решавању.
„Код Американаца доминира утицај на председника Украјине Владимира Зеленског и на његов тим, зато је потребно подржати дијалог са њима, а такав се дијалог и обновио. Заменица америчког државног секретара за политичка питања Викторија Нуланд се састала са замеником шефа администрације руског председника Дмитријем Козаком који се бави украјинском тематиком и другим питањима из региона, договорили су се да наставе међусобне консултације“, истакао је руски министар Лавров.
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
„Нормандијску четворку“ чине представници Немачке, Француске, Русије и Украјине. Циљ састанака је решавање кризе на истоку Украјине.