ЕКОНОМИЈА

Сви похрлили по гориво преко границе: На резервоару могуће уштедети и до 20 евра

Гориво је у Србији и Хрватској најскупље у региону због чега грађани ове две државе, који живе у пограничним зонама, све чешће иду у суседне земље, јер је значајно јефтиније па у зависности од врсте, могу да уштеде на резервоару од 45 литара, између 10 до чак 19 евра.
Sputnik
Заједничке дестинације за “гориво туризам” и за Хрвате и Србе, су пумпе у Босни и Херцеговини, док наши грађани имају и своје посебне, попут оних у Северној Македонији али и Бугарској или Румунији, где су такође цене значајно ниже, посебно када је реч о дизелу, пише Блиц.
Стручњаци кажу да ако се овако настави са поскупљењима нафтних деривата, прети опасност да све већи број грађана похрли у државе у суседству, чиме би штете биле евидентиране не само у касама нафтних компанија већ и оној државној.
Да ствар није занемарљива показује и то што се у Хрватској већ размишља о смањењу акциза и других државних дажбина јер су цене обориле све рекорде па је тако 11. октобра литар дизела коштао 1,57 евра, чиме је по подацима сајта “Global Petrol Pricesa”, на листи од 167 земаља, заузела високо 11 место. На истој тој табели и Србија је са ценом од 1,43 евра за литар дизела котирана на 21 месту.
Ако се ове цене дизела пореде са онима у региону, онда је јасно што грађани Србије и Хрватске “хрле” у суседне државе јер примера ради у БиХ треба да се издвоји за литар 1,16 евра, у Бугарској 1,15 а у Северној Македонији само 1.05 евра. Зато су и колоне, посебно викендом, према овим државама све веће. Слична ситуација је и са бензином, који је у Србији 1,39 евра, Хрватској 1,50 док је у Босни 1.18, Северној Македонији 1,19 а у Румунији 1,25 евра по литру.
Износ за резервоар дизела од 45 литара
Северна Македонија 46,5 евра (литар кошта 1,05 евра)
Босна и Херцеговина 52,6 евра (литар кошта 1,16 евра)
Бугарска 51,7 евра (литар кошта 1,15 евра)
Србија 64,53 евра(литар кошта 1,43 евра)
Хрватска 70,51 евра(литар кошта 1,57 евра)
Износ за резервоар бензина од 45 литара
Босна и Херцеговина 53,19 евра (литар кошта 1,18 евра)
Северна Македонија 53,73 евра (литар кошта 1,19 евра)
Румунија 56,29 (литар кошта 1,25 евра)
Србија 62,82 (литар кошта 1,39 евра )
Хрватска 67 евра (литар кошта 1,50 евра)
Рачуница показује да ако грађани Србије и Хрватске пазаре у суседству, по резервоару од 45 литара могу уштедети, у зависности од врсте горива, од 10 до 19 евра. Због такве разлике колоне су све веће на граничним прелазима према суседним земљама а код нас су најизраженије на подручју Западне и Југоисточне Србије. Људи из тих крајева све ређе своје резервоаре пуне на српским пумпама због чега, према њиховим наводима, значајно штеде.
За Милана П. из Врања то је постала уобичајена пракса.
"Не памтим када сам на нашим пумпама сипао гориво у последња три месеца. То радим у Македонији јер је тамо литар дизела јефтинији за скоро 40 центи. Можда то некоме ко има новца није много али мени јесте јер ја уштедим скоро 20 евра по резервоару. Мени тих 2.400 динара много значи јер тај новац могу да потрошим за намирнице. Сам радим, супруга не ради и моја примања су 43.000 динара. Оно што сам приметио у последњих месец дана то је да све више наших грађана на македонским а све мање на врањанским пумпама, посебно викендом", каже за “Блиц Бизнис” овај Врањанац.
Његово мишљење дели и генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић.
"Последице овако високих цена већ се виде на пумпама у Србији јер је у последње време недељно цена дизела расла око динар, бензина око 50 пара. Подаци показују да је од јануара бензин поскупео 28 динара, а дизел 23 динара. Знатно јефтиније гориво је у Босни и Херцеговини и Северној Македонији јер су државне дажбине мање, али и код њих су промене видљиве", каже Мићовић и додаје:
"Због тога се тамо помиње и могућност смањења акциза. о томе размишљају и друге земље. Ми не можемо да утичемо на глобално тржиште али можемо код нас да урадимо доста ствари. Ако то не урадимо српске бензинске пумпе ће бити све празније а оне у суседству све пуније", наводи Мићовић.

У Немачкој цена на максимуму

Због енергетске кризе у Немачкој цена нафтних деривата драстично је порасла, а цена дизела достигла је до сада највишу вредност.
Просечна цена литре дизела тренутно је 1,555 евра, саопштио је ауто-мото клуб АДАЦ, што је рекордна цена, највиша до сада.
Све о домаћој и светској економији

Прочитајте овде

Коментар