ЕКОНОМИЈА

Колико Србија има милионера и шта они раде

Пореска управа Републике Србије је наиме примила укупно 30.290 пријава за утврђивање годишњег пореза на доходак грађана за 2020. годину, а које говоре о томе колико је грађана Србије за годину дана зарадило више од 16.000 евра.
Sputnik
Како наводе у Пореској управи, најчешћа пријављивана занимања су менаџер, директор, инжењер, економиста и правник, а 91 одсто пријављених су мушког пола.
Пријављени приходи за првих сто подносилаца пореских пријава са највећим исказаним приходима крећу се у распону од око 73 милиона до око 1.290 милиона динара. То практично значи да је највећа појединачна зарада била око 11 милиона евра годишње што је око 900.000 евра месечно.
Највише пријава поднето је од физичких лица са територије коју покрива Одсек за координацију пореске контроле Београд – укупно 20.368 пријава. Притом предњачи Нови Београд.
На другом месту је Одсек за координацију пореске контроле Нови Сад – 6.039 пријава, следе Крагујевац и Ниш.
Од сто највећих пријављених прихода 65 одсто припада обвезницима са територије коју покрива Одсек за координацију пореске контроле Београд (87 лица су домаћи држављани, а 13 су страни држављани).
Обавезу пријављивања годишњег пореза на доходак имали су грађани који су у 2020. години остварили доходак већи од 2.987.424 динара, односно већи од троструке просечне годишње зараде у Србији.
Пореске пријаве се подносе у папирном и у електронском облику. Електронским путем, преко портала Пореске управе, примљено је 41 одсто пријава, преноси Блиц бизнис.
РЕГИОН
Најмлађи македонски милионер има седам година, обогатио се издавањем простора
Коментар