„Констатовано је да је даљу практичну сарадњу са Авганистаном неопходно градити узимајући у обзир нову стварност, а то је долазак на власт покрета 'Талибан', без обзира на то да ли међународна заједница званично признаје нову авганистанску владу“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Министарства спољних послова Русије.
Донаторска конференција под покровитељством УН
Учесници састанка у „московском формату“ позвали су на пружање хуманитарне и економске помоћи Авганистану у циљу обнове земље.
С тим у вези, стране су предложиле покретање колективне иницијативе за што брже одржавање донаторске конференције под покровитељством УН.
„Изражена је забринутост због испољене активности забрањених терористичких организација у Авганистану. Стране су потврдиле спремност да наставе са пружањем помоћи ради осигурања безбедности у Авганистану у циљу унапређења регионалне стабилности“, наводи се у тексту.
Формирање инклузивне владе
У заједничкој изјави учесника састанка истиче се и важност формирања инклузивне владе у Авганистану.
„Током састанка размотрени су изгледи за развој војно-политичке ситуације у Авганистану. Истакнута је важност формирања инклузивне авганистанске владе која одражава интересе свих етнополитичких снага земље, као кључног пута за промовисање међуавганистанцког националног помирења“, наводи се у саопштењу.
У преговорима у Москви учествовали су представници 10 земаља региона и делегација талибана, а главне теме су биле војно-политичка ситуација у Авганистану након доласка талибана на власт, хуманитарна сарадња и формирање инклузивне владе.
С тим у вези, потпредседник талибанске владе и шеф делегације Абдул Салам Ханафи изјавио је по завршетку разговора да су талибани оценили да је састанак одржан у „московском формату“ био добар и да је протекао у „пријатељској атмосфери“.