„Због чега морају то да раде у 'Козлодују'? Зашто је реактор, који није погодан за уградњу у 'Белене', из неког разлога одједном постао веома добар за 'Козлодуј'?”, рекао је Овчаров, додајући да они који се залажу за одустајање од електране „Белене“ треба да траже мишљење стручњака, а не да „просто брбљају“.
Прокоментарисао је и учешће Сједињених Америчких Држава у пребацивању руских реактора из нуклеарке „Белене“ у „Козлодуј“.
„Ко не жели да 'Белене' буде изграђена? Не жели амерички амбасадор у Бугарској Херо Мустафа. Веома сам пријатно изненађен што се по први пут један амерички амбасадор слаже да у Бугарској треба поставити руски реактор. Али ето шта они желе, да то не буде у нуклеарки 'Белене', већ у 'Козлодују'. У реду, али зашто то може да се уради у 'Козлодују', а не у 'Белене'?“, изјавио је бивши министар.
Према мишљењу Овчарова, без имплементације нуклеарне електране „Белене“, бугарски енергетски сектор нема шансе.
„Ако желимо да имамо неку будућност као држава са стабилним снабдевањем електричном енергијом, немамо другу шансе осим 'Белене'“, констатовао је.
Коментаришући тему обновљивих извора енергије, истакао је да је у данашњем свету немогуће решити проблеме повезане са климатским променама и безбедношћу испоруке енергената уз помоћ палијативних решења.
„Развој енергије само на бази обновљивих извора је нестабилно решење. Нуклеарна енергија је једини чисти други извор енергије који ништа не загађује“, рекао је бивши министар за „бТВ“.
Подсетимо, у јануару је постало јасно да Бугарска може да прекине изградњу нуклеарне електране „Белене“ у корист друге нуклеарне електране „Козлодуј“. Почетком године је у бивши премијер Бојко Борисов први пут говорио о таквој могућности управо након савета Америке. За „Белене“ су већ била саграђена два реактора које је Русија изградила 2017. године.
Притом, још у 2020. години је Бугарска направила тендер за избор стратешког инвеститора пројекта у коме је учествовала Кинеска национална нуклеарна корпорација (ЦННЦ), руски „Росатом“, Корејска корпорација хидро и нуклеарне енергије, америчка хидро електрана „Стим повер“ и француска „Фраматоме САС“. Притом у јуну прошле године су се „Росатом“, „Фраматом САС“ и „ГЕ Стим повер“ ујединили у конзорцијум како би учествовали на тендеру.