РУСИЈА

Путин: Свет може да избегне драматичне гасне кризе, окрените се „Северном току 2“

Руски председник Владимир Путин рекао је да свет може да избегне драматичне кризе уколико се окрене фундаменталним пројектима као што је „Северни ток 2“, а не спот тржишту.
Sputnik

„Потребно је мислити о томе да ли треба покушавати ограничити експлоатацију, укључујући Арктик? Да ли је потребно због политичких мотива спречавати отварање нових транзитних маршрута, као што је ‘Северни ток 2’ . Ето о чему треба мислити, о фундаменталним стварима. Као и да ли је потребно, имајући у виду ризик од непредвидивости, све концентрисати на спот тржишту. Или ипак треба, полазећи од здравог разума и неопходности, размишљати о дугорочним инвестицијама, базирати се и на дугорочне уговоре“, рекао је руски председник.

Додао је и да „Гаспром“ не остварује екстра приходе од испорука гаса у Европу по дугорочним уговорима, али да Русија због тога није у сузама.

„Оне европске компаније које добијају гас од ‘Гаспрома’ по дугорочним уговорима добијају га, молим за пажњу, четири пута јефтиније, не изражено у процентима, него четири пута. И ‘Гаспром’ екстра профит не остварује, не ронимо сузе због тога јер смо заинтересовани за дугорочне уговоре, дугорочне узајамне обавезе“, рекао је Путин на Међународном дебатном клубу „Валдај“.

Руски председник је навео да се приликом склапања дугорочних уговора за гас узимају у обзир цене за сирову нафту.
„Пошто се цене гасе формирају шест месеци после промена цене нафте онда је, пре свега, ситуација стабилнија, а друго, после шест месеци – то значи да снабдевачи и потрошачи могу да се оријентишу у ходу када је реч о кретањима на светским тржиштима “, додао је он.

Шта се дешава на спот тржишту

Објаснио је и шта се дешава на спот-тржишту.

„Читава филозофија Европске комисије последњих година била је усмерена на регулисање тржишта енергената, укључујући гас, преко берзе, тзв. спот. Уверавали су нас да је неопходно одустати од тзв. дугорочних уговора у којима се цене везују за берзу, за тржишне цене сирове нафте и нафтних деривата.. Све су почели да своде на спот. А на спот-тржишту то у велико мери није реални гас, то нису физички обими који се не повећавају, то је гас на папиру. На папиру записано. А физичких обима нема, они се смањују“, навео је Путин.

Руски председник је рекао и да на Западу одлуке у вези са енергетиком доносе у оквиру политичких циклуса, а не експерти.

„Северни ток 2“ – савремена технологија, еколошки стандарди

Путин је навео и да гасовод „Северни ток 2“ представља савремену технологију и савремени цевовод, као и да је избацивање угљен-диоксида у атмосферу 5, 6 пута мање него приликом транзита гаса преко Украјине.
Како је додао, с тог аспекта еколози би требало да позивају на обустављање транзита преко Украјине.
„Али, све је наопако – траже да се повећа“, навео је он.

Дефицит гаса у Европи- резултат рада ЕК

Путин је навео и податак да је се експлоатација гаса у Европи у првом полугодишту смањила за 22,5 милијарди кубних метара, а да у подземним складиштима недостаје 18,5 милијарди кубних метара гаса.
Дефицит гаса у Европи, који може да достигне 70 милијарди кубних метара, има везе са активностима ЕК а не Русије.
„Русија је, укључујући Гаспром, повећала испоруке“, закључио је Путин.
РУСИЈА
Путин америчкој новинарки: Лепа жена, а не чује ништа
Коментар