„ЕУ ће у складу са својим постепеним приступом наставити да се супротставља хибридном нападу који је у току, а који иницира белоруски режим. То ће чинити и путем усвајања даљих санкција против лица и организација умешаних у мигрантску кризу на граници ЕУ и Белорусије“, наводи се у документу.
С тим у вези, председник Литваније Гитанас Науседа рекао је након самита да ће договори у вези са мигрантском кризом омогућити ЕУ да покаже белоруским властима да је Унија у стању да се брани.
„Режим белоруског председника Александра Лукашенка ће видети да је ЕУ спремна да реагује, да доноси решења и да се брани. То и јесте главни резултат овог самита“, истакао је председник.
Меркелова: Потези Лукашенка у погледу миграната - хибридна претња
Самит ЕУ је 107. по реду за немачку канцеларку Ангелу Меркел, која би ускоро требало напусти ту позицију. Она је назвала „транспорт миграната кроз Белорусију у ЕУ хибридном претњом“ по ЕУ.
„То је хибридна претња. Морамо то јасно рећи. Лукашенко користи људи за спровођење политике, долази до политичке инструментализације“, закључила је Меркелова након самита.
У последње време Литванија, Летонија и Пољска говоре о повећању броја приведених илегалних миграната на граници са Белорусијом, оптужујући Минск за стварање мигрантске кризе. Белоруски председник Александар Лукашенко раније је напоменуо да Минск више неће ограничавати прилив илегалних миграната у земље Европске уније, јер због санкција Запада „за то нема ни новца ни снаге“.
Истовремено је у интервјуу за „Си-Ен-Ен“ белоруски председник негирао претпоставке да белоруска страна користи миграциону кризу на граници ЕУ како би се осветила Унији због санкционе политике, као и због давања азила белоруским опозиционарима. Белоруски граничари више пута су изјављивали о присилном протеривању миграната од стране Литваније, Пољске и Летоније на белоруску територију.