РЕГИОН

Европосланици: Пољска се све отвореније противи претварању ЕУ у периферију Немачке и Француске

Бугарски посланици у Европском парламенту, представници странке БМРО „Бугарски национални покрет“ Ангел Џамбаски и Андреј Слабаков критиковали су резолуцију ЕУ о Пољској. Како кажу, земље попут Пољске и Мађарске се све отвореније противе покушајима претварања ЕУ у периферију две или три велике земље.
Sputnik
Непризнавање надлежности пољског Уставног суда, политичари су назвали опасним преседаном и применом двоструких стандарда.

„Земље попут Пољске и Мађарске, њихове конзервативне владе, враћају Европу тамо где јој је место – то је Европа појединачних отаџбина. Будући да нисмо периферија Немачке или Француске, ми смо, уз сво дужно поштовање, суверене земље“, истакли су бугарски европосланици.

Политичари су изразили огорчење због „либералне утопије“ која може да се примети у ЕУ. По њиховом мишљењу, то је данас довело до повећања цена електричне енергије, а сутра би могло да доведе до тога да ће земље морати да одустану од нуклеарних електрана и угља у целини у име „у име неког тамо Зеленог споразума“.
Европосланици су приметили да ЕУ себи ствара вештачке проблеме и вештачке непријатеље.
„Апсолутно је неприхватљиво говорити о првенству закона ЕУ над националним законодавством, а посебно над уставима земаља ЕУ. Бирократе треба подсетити да ЕУ има само овлашћења која су јој додељена у складу са споразумима ЕУ, као и да у подручјима у којима и ЕУ и националне владе могу да делују, ЕУ може да се меша само када су њене акције ефикасније. Те области не укључују унутрашњи ред и безбедност, нити законе који одређују породичне односе”, додали су.
Раније је пољски Уставни суд донео одлуку да Пољска има право на оцену уставности ЕУ закона и да је пољски устав „старији“ од европског законодавства.
Са друге стране, председница Европске комисије Урсула фон дер Лејен рекла је да ће ЕК користити све полуге своје моћи како би обезбедила примат европског законодавства, навео је РТ.
СВЕТ
Премијер Пољске: Нећемо поклекнути пред уценама ЕУ
Коментар