Према речима Мјасникова, најосновнији лекови који се користе у борби против рака имају директан кардиотоксични ефекат. Стога стање онколошких пацијената током хемиотерапије обично прати и кардиолог, јер се негативан ефекат на срце примећује код скоро 70 одсто случајева.
Лекар такође упозорава да и нестероидни антиинфламаторни лекови, попут ибупрофена, диклофенака и индометацина такође могу наштетити срцу ако се неправилно употребљавају. Могу проузроковати повишен притисак и довести до срчаног удара. У случају срчане слабости, ти лекови су директно контраиндиковани.
„Стога се не смеју давати срчаним болесницима и старијим људима или ако се дају онда то мора бити са великим опрезом и под надзором лекара“, објашњава Мјасников.
Како истиче, нестероидни антиинфламаторни лекови су најопаснији за срце од свих који се могу купити без рецепта.
„Не знамо колико људи они усмрте“, каже лекар.
Поред њих, према његовим речима, и антибиотици могу да изазову аритмију и притом имају многе нежељене ефекте на друге органе.
Такође, дуготрајна употреба лекова против жгаравице нарушава апсорпцију магнезијума што такође доводи до смањења ниова калцијума и калијума. Због тога се повећава ризик од анемије и срчаног удара, упозорава лекар из Москве.
На списак потенцијално опасних лекова за срце Мјасников је уврстио и диуретике, лаксативе и бета блокаторе.