Ово је суштина састанка о изборним условима, без присуства странаца, који је одржан у Скупштини Србије, уз учешће председника Александра Вучића, председавајућег Скупштине Ивице Дачића, представника СНС, Двери, Доста је било, Заветника, ДСС...
План је да се следеће недеље, уколико се сви сагласе са предлогом споразума, он званично и потпише.
Такође, предложено је да опозиција има сталне представнике у бирачким одборима на изборним местима и да се уведе такозвани изазов, што подразумева да се може тражити провера резултата са одређених бирачких места, насумичним избором.
У ранијим рундама преговора је усаглашено да се новац за кампању дели на другачији начин - 30 одсто ће партије добијати пре гласања, а 70 одсто после, а на основу добијених мандата. Сада је тај однос 20 напрема 80 процената. Такође, број потребних потписа за излазак на изборе мањинских странака је смањен са 10.000 на 5.000 потписа.
Договорено је и да "функционерске кампање" нема седам дана пре гласања. То значи да кандидати за председника и посланике не смеју да учествују у свечаностима почетка или завршетка инфраструктурних радова. Договор је и да ванпарламентарне странке добију места у сталном саставу Републичке изборне комисије, пишу "Новости".
Председник парламента Ивица Дачић рекао је за РТС да је завршен највећи део посла и да остаје још онај формални део.
"Пошто је то био предлог странака, оне желе да сви то потпишемо, пре свега у интересу стварања једне слике у јавности која је реална. Остварили смо напредак у овим месецима, много пута смо разговарали, на тим седницама радне групе били смо веома конкретни, разговарали о свакој замерци, власт је изразила велику флексибилност. И председник Вучић је више пута учествовао и на крају смо дошли до документа који ће бити представљен следеће недеље, тако да не бих говорио о појединостима, али је то документ са којим су углавном сви задовољни", напомиње Дачић.
Он је казао да није било говора о неким новим датумима за одржавање избора.
"Датум 3. април је стајао у тим папирима од самог почетка, јуче je само поновљено то и поновљени су рокови, то су уставни рокови, 45 дана пре одржавања се расписују парламентарни и локални", навео је председник Скупштине Србије.
Говорећи о надзорном телу за медије за праћење избора, председник парламента је рекао да је то био један од веома значајних предлога који је усвојен на дијалогу са европарламентарцима.
"Имаће 16 чланова, шест прелаже РЕМ, шест опозиција, то би требало да мени предложе и да четири европарламентарца и ја предложимо шест представника опозиције Министарству културе које ће само формално да обави избор. Из жеље да што пре то тело формирамо, позвао сам странке да што пре доставе предлоге, још прошлог понедељка. Синоћ сам обавештен да је стигао само предлог од Тадића и ДСС-ПОКС. Продужили смо рок још два-три дана", истакао је Дачић.
Поновио је да је све дефинисано и прихваћено шта је предложено од стране опозиције.
"Установили смо праксу да редовно заказујем састанке са председником Републике где их он информише о дугим питањима која су важна а нису везана за изборни процес, Косово и Метохија, Република Српска", рекао је Дачић.