СРБИЈА

Европски парламент објавио шта је препрека напретка Западног Балкана

Спољнополитички одбор Европског парламента (АФЕТ) усвојио је Извештај о сарадњи у борби против организованог криминала на Западаном Балкану којим се констатује да је управо организовани криминал једна од главних препрека на путу развоја региона.
Sputnik
У Извештају се наглашава потреба за искорењивањем политичких и административних веза са организованим криминалом, неопходност отварања архива бивше Југославије, а ЕУ се позива да либерализује визни режим за Косово.
Извештај је усвојен са 60 гласова за, 4 гласа против и 6 уздржаних, а нацрт извештаја је саставио аустријски посланик и председавајући Друштва пријатеља Косова у Аустрији Лукас Мандл.
Посланици АФЕТ нагласили су да су борба против организованог криминала и напредовање ка интеграцији у ЕУ процеси који се међусобно јачају и позивају на убрзани процес интеграције, преноси Танјуг.
У извештају о сарадњи у борби против организованог криминала на Западном Балкану посланици Европског парламента позвали су владе у региону да значајно појачају своје напоре на реформама у области владавине права и борбе против корупције и организованог криминала.
Са друге старане, ЕУ се позива да подржи ове напоре кроз финансијску помоћ и практичну сарадњу.
"ЕУ не сме да користи организовани криминал као изговор за одлагање процеса проширења, већ треба да стане уз народ Западног Балкана у њиховој борби против организованог криминал", поручио је Мандл.
Тако је уз коментар да "изолација подстиче криминалне активности" кроз извештај поново затражено од земља чланица да без даљег одлагања одобре либерализацију визног режима за Косово.
Посланици су констатовали недостатак "истинске политичке воље у борби против организованог криминала" у региону и нагласили потребу да се искорене "политичке и административне везе са организованим криминалом" кроз јасне мере заштите од корупције и ефикасно кривично гоњење случајева корупције високог профила.
Извештај наводи и "очигледан недостатак воље надлежних власти у региону да отворе бивше југословенске архиве" и наглашава важност сарадње и дељења обавештајних података између региона и међународних партнера и институција.
Истовремено, поздравља се закључивање споразума о сарадњи између Еуроџаста и влада Србије, Албаније, Северне Македоније и Црне Горе.
Коментар