Као први пораз наводи се то што је амерички председник дозволио да се доврши изградња руског гасовода „Северни ток 2“. За ауторе чланка то је – бедна капитулација.
„Бајден се кандидовао на изборима као јастреб (присталица ескалације са Русијом), обећавши да ће чврсто одговорити на поступке Кремља. Међутим, његова администрација се испоставила као неочекивана срећа за Москву, а енергетска политика као потпуни пораз“, оцењују аутори чланка.
Беспоговорно одустајање од гасовода „Keystone XL“ и притисак на амерички нафтни и гасни сектор учинили су да енергетска независност постане прошлост а то иде у прилог руском председнику Владимиру Путину а истовремено наноси штету нашој националној безбедности, указују аутори.
Други пораз Бајденов, сматрају они, представља реакција Русије на обраћање Америке земљама средње Азије поводом могућности да на територији неке од њих, после повлачења из Авганистана, поставе своје базе.
„Русија је ставила до знања да неће трпети размештање војних објеката САД у Узбекистану или Киргизији. Москва се чак осмелила да предложи размештање америчких снага у руским базама у том региону“, наводи се у чланку.
Аутори тврде да су у Бајденовој администрацији то „узели у обзир“, што је, према њиховом мишљењу, било незамисливо током власти председника Доналда Трампа.