„Наравно, чим ‘Северни ток 2’ буде пуштен у рад и руски гас буде могао да у великим количинама стиже са руских налазишта, то ће стабилизовати ситуацију са снабдевањем на тржишту гаса“, рекао је Мерен.
Према његовим речима, додатни гас је „очајнички потребан за постизање климатских циљева“.
„Међутим, видимо да су испоруке гаса из Норвешке пале у првој половини године у односу на прошлу годину, а испоруке природног течног гаса значајно опале“, објаснио је он.
Према његовим речима, „живот би био пикник“ када би се такве жеље тако лако остваривале.
Он је додао да очекује да ће цене гаса у Европи порасти у случају хладне зиме, али се не плаши недостатка понуде на тржишту.
„Са мог становишта... цене (гаса) могу да порасту ако зима буде веома хладна. Према нашим подацима, на тржишту није било несташице гаса... И, наравно, постоји и природни течни гас који такође може да се добије... Генерално, мислим да нећемо имати проблема са физичком несташицом гаса у северозападној Европи“, закључио је Мерен.
Гасовод „Северни ток 2“ пролази од обале Русије преко Балтичког мора до Немачке и чине га два крака укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње. Његова изградња завршена је 10. септембра. Тренутно је у току процес сертификације компаније „Норд стрим 2 АГ“ као независног оператора гасовода. Сертификација ће се одвијати у две фазе: прво ће немачки регулатор израдити нацрт решења, а затим ће га оценити Европска комисија. Цео процес могао би трајати неколико месеци. Берлин је већ добио од Москве цео пакет неопходних докумената.
Погледајте и Спутњикову емисију „Љубинка Милинчић: Мој поглед на Русију“ која се бави темом гасне кризе у Европи: