Концерту присуствују директор Руског дома Евгеније Баранов, београдски надбискуп Станислав Хочевар, представници амбасада Русије, Белорусије, Кипра.
На прелазу из 19. у 20. век хор постаје богатији увођењем световне музике и аранжмана руских народних песама.
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Присутни су и викарни епископи патријарха српског Порфирија, марчански Сава, хвостански Јустин, топлички Јеротеј и ремезијански Стефан, који се присутнима обратио пре наступа Московског синодалног хора.
Московски синодални хор основан је 1721. године указом Петра Великог, а данас је мешовити хор са 80 чланова, чији је уметнички руководилац Алексеј Пузаков, заслужни уметник Русије, а диригент Михаил Котелников.
Концерт Московског синодалног хора у Храму Светог Саве
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Укидањем руске Патријаршије 1700. године и оснивањем Светог синода, хор црквених појаца при Успенској саборној цркви Московског Кремља преименован је у Синодални. Репертоар хора су тада чинила искључиво дела духовне музике.
На прелазу из 19. у 20. век хор постаје богатији увођењем световне музике и аранжмана руских народних песама, а из Руског дома истичу да су многи руски композитори наменски писали за Синодални хор и да је у његовим активностима учествовао и Петар Иљич Чајковски.
Московски синодални хор основан је 1721. године указом Петра Великог.
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Када је Руска патријаршија обновљена 1917. године, хор је задржао своје историјско име. За време Ускрса 1918. године, храмови у Кремљу су затворени и хор је престао да постоји.
Данашњи Московски синодални хор је обновљен у пролеће 2009. године, по узору на чувени хор цркве у Бољшој Ординки, где је традицију московске школе хорске црквене музике очувао диригент Николај Матвејев још од 1948. године.
Синодални хор укључен је и у програме осмишљене за московске божићне и ускршње фестивале.
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Поред учешћа на литургијама, Московски синодални хор такође изводи и концертне програме.
Хор сарађује са Руским националним оркестром и Симфонијским оркестром „П. И. Чајковски”, укључен је и у програме осмишљене за московске божићне и ускршње фестивале и учествује у важним међународним црквеним пројектима. Московски синодални хор има и Дечји хор и Омладински синодални хор.