„Имамо широк спектар сарадње са САД у циљу повећања наше одбрамбене способности“, рекла је Цај у интервјуу за Си-Ен-Ен.
Упитана колико је америчких војника распоређено на Тајвану, она није желела да прецизира број, већ је само рекла - "то није онолико колико људи мисле".
Потврда долази у тренутку када Пекинг нагло повећава војни притисак на Тајван, укључујући поновљене мисије кинеских ратних авиона у зони за идентификацију противваздушне одбране Тајпеја.
Док је неколико тајванских и међународних медија већ раније известило о таквој обуци са америчким трупама, ова званична потврда Тајпеја би могла додатно да погорша односе САД и Кине.
САД, као и већина земаља, нема формалне дипломатске везе са Тајваном, али су њихов најважнији међународни савезник и главни снабдевач оружјем, преноси Танјуг.
На питање о извештајима о америчким трупама на Тајвану, кинеско министарство спољних послова је раније овог месеца рекло да би САД требало да прекину војне везе и продају оружја Тајпеју како би избегле нарушавање билатералних односа.
Докле је Вашингтон спреман да иде у заштити интереса Тајпеја, али и како се и на Балкану брани политика „једне Кине“ у емисији „Свет са Спутњиком“ говорили су некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић и др Драгана Митровић, професор на факултету Политичких наука у Београду: