СВЕТ

Добродошлица премијера Италије учесницима самита Г20

Лидери 20 најбогатијих земаља света окупили су се данас на првом самиту Г20 од како је почела пандемија вируса корона, а италијански премијер Марио Драги пожелео је добродошлицу учесницима у римском Конгресном центру.
Sputnik
Два велика лидера, председници Кине Си Ђинпинг и Русије Владимир Путин не присуствују физички састанку, али ће, према најави, говорити путем видео-линка.
Данашња уводна сесија посвећена је глобалном здравству и економији, а лидери најутицајних земаља света водиће разговоре о иранском нуклеарном програму на маргинама скупа, пренео је АП.
Главне теме овог самита биће дефинисање хитних мера за спречавање климатских промена, јачање борбе против вируса корона и превазилажење економске кризе изазване пандемијом.
Очекује се да лидери најразвијенијих земаља света усаглашено упуте позив да се што пре предузму кораци како би се одржао циљ ограничавања глобалног загревања на 1,5 степени Целзијуса.
Већина шефова држава и влада који се данас налазе у Риму отпутоваће у Глазгов на самит COP26 посвећен климатским променама чим се оконча самит Г-20, пренео је раније Ројтерс.
Уочи самита, генерални секретар УН Антонио Гутереш упозорио је да састанак у Глазгову ризикује неуспех због још увек млаких потеза великих загађивача и упутио позив лидерима Г-20 да превазиђу „опасан ниво неповерења“ међу собом и са земљама у развоју.
Рим је, иначе, како извештавају италијански медији, због безбедности учесника самита постао „затворени град“, што је игра речи и асоцијација на чувени филм Роберта Роселинија из 1945. године, „Рим – отворени град“.
Део града, ЕУР, где се самит одржава, из безбедносних разлога проглашен је зоном максималне безбедности у полупречнику од 10 километара, а приступ том делу је дозвољен само учесницима скупа и становницима тог дела града уз посебне дозволе.
Безбедност учесника самита осигурава близу 6.000 полицајаца, као и војска чији је главни задатак у време самита анти-дрон контрола.
СВЕТ
Талибани од Г20 траже 1,2 милијарде долара
Коментар