Мила Паунић наводи за РТС да нема апсолутно никакве дилеме и не слаже се са тим да било ко сме да одлучује сем лекара.
„Значи, лекар једино може да одлучи какве су епидемиолошке мере које се у једној земљи за овакву ситуацију могу применити. Следеће је сигурно закључавање, затварање, по мени, на три недеље, а не на две, да бисмо зауставили ову ситуацију коју имамо. Након тога и даље наставити са ковид пропусницама и вакцинацијом из све снаге“, истиче Паунићева.
Наглашава да вирус корона стално мутира и да ће се, ако се не вакцинише довољан број људи, створити таква варијанта вируса да ни вакцинисани више неће бити заштићени.
„Мене није изненадио вирус, он ради оно што треба да ради – он мутира где год има шансу да промени и направи такву варијанту да се што већи број људи зарази, јер он хоће да опстане и да живи. Мене изненађујемо ми који имамо вакцину и нећемо да се вакцинишемо и изненађују ме одлуке политичког дела Кризног штаба који има неке мере које нигде у свету не постоје. Нигде у свету не постоје ковид пропуснице три сата, то оригинално решење није добро, то је сасвим сигурно и ми ништа нећемо урадити“, поручује Паунићева.
Истиче да вирус мутира и да се преко невакцинисаних мења, а када се толико измени направиће и код вакцинисаних тежу клиничку слику.
„Ми сада већ имамо код вакцинисаних теже клиничке слике које нису биле у августу, чак ни почетком септембра. Све су горе. Ми сада морамо да имамо 90 одсто вакцинисаних да бисмо ово зауставили“, истиче докторка.
„Не памтим да смо у било којем таласу имали овакав притисак“
Навела је да је протекле недеље обављено више од 420 првих прегледа у Студентској поликлиници, док је контролних било више од 1.000.
„У Студентској поликлиници је већи број и оболелих и оних особа које су позитивне на тесту. Ја не памтим да смо у било којем таласу имали овако велики притисак. Прошле недеље је био највећи број прегледа од почетка епидемије. Из недеље у недељу све је већи и број оболелих. Није ни за милиметар боља ситуација у односу на претходне недеље, напротив, нама је у последње три недеље ситуација из недеље у недељу све гора“, наводи Паунићева.
Објашњава да се сатима чека испред ковид амбуланти, те да се неретко деси да се студенти онесвесте због високе температуре.
„Ми апелујемо на њих да се јаве на време, чим осете прве симптоме. Има студената из студентских домова и онда они мало чекају, размишљају да ли су позитивни или не. Неки и калкулишу, јер ако сте у студентском дому, а позитивни сте онда не можете да будете у следеће две недеље у колективу“, наводи Паунићева.
Неки, каже, ураде тест на неком другом месту и уколико немају тешку клиничку слику, врате се у дом што, како каже, никако није добро, јер ће врло брзо доћи до распламсавања и у самим домовима.
Наводи да се усред превеликог притиска и исцрпљености разболевају и лекари и сестре.
„Имамо ситуацију да нам се лекари и сестре које раде у ковид амбулантама сваке недеље најмање један, некад двоје и троје из екипе разболи, а сви су вакцинисани. То значи да је концентрација вируса огромна, да је притисак огроман, да је пробијен тај имунолошки да кажемо јако крхки бедем или зид који имамо. Мислим да се мора нешто много озбиљније урадити“, истиче она.
Упитана о имунизацији студената, наводи да није вакцинисан довољан број.
„Још не могу да схватим зашто млади не желе да се вакцинишу. Постковид постаје велики проблем чак и за младе који су имали благу клиничку слику“, истакла је докторка.