Политички бумеранг из ЕУ
„Постоји одлука Уставног суда Косова и они ће морати пре или касније да поступе по њој. У супротном, крше сопствени правни поредак. Проблем је у тренутној политичкој атмосфери у Приштини, јер се овај проблем перципира као концесија српској заједници на Косову и Метохији у моменту када влада јака криза између Приштине и Београда“, објашњава др Новаковић.
„Међутим, не може Косову известилац да нареди шта да ради, као ни ЕУ. Али дугорочно због одбијања да примену одлуку суда везану за Косово, на пример, кад им затреба нека концесија, за напредак у евроинтеграцијама, за неке новчане трансфере, ту може да добије негативно мишљење међународне заједнице. Могу да се десе и политичке последице, јер ако имате константно одбијање да се примени нешто што је одлучила сама институција на Косову — шта то може да говори о локалним политичарима? Да не поштују сопствене институције“, каже наш саговорник.
Док је Кфор ту, Дечани су сигурни
Уставни суд Косова је 2016. године потврдио власништво манастира над 24 хектра земље. Више западних званичника позвало је Приштину да спроведе ту одлуку, између осталог и известилац за Косово Виола фон Крамон. Тим поводом огласило се Удружење историчара Косова, које је у саопштењу истакло да Виола фон Крамон треба да зна да не треба примењивати неуставну и незакониту одлуку Уставног суда Косова из маја 2016. године о имовини предузећа „Апико“ и „Илирија“, јер она проистиче из закона из времена насилних мера Милошевићевог доба.