„Систем ће укључивати извиђачке беспилотне летелице, као и неколико врста лутајуће муниције. Планирано је да се дронови-камиказе лансирају на мету како из обалских лансирних система на аутомобилској шасији, тако и из лансера са бродова“, рекао је наш извор.
Такође је истакао да су поједини елементи система већ прошли прелиминарна тестирања, укључујући системе за лансирање лутајуће муниције са малих бродова.
Као једну од главних предности система саговорник наводи ниске трошкове употребе и рада, с обзиром да је лутајућа муниција знатно јефтинија од противбродских ракета.
„Притом, масовна употреба дронова-камиказа чак и против фрегате или разарача онеспособиће брод као борбену јединицу тако што ће оштетити његове системе за надзор, навођење као и системе наоружања“, објашњава извор.
Увођење тих система драстично ће смањити жељу страних партнера да нарушавају поморске границе Русије, истиче наш саговорник.
Лутајућа муниција може дуго летети у режиму потраге у предвиђеном подручју мете. Када идентификује мету, таква беспилотна летелица је уништава као навођена ракета класе „ваздух-земља“, и истовремено се сам уништава.
Подсетимо, британски разарач „Дефендер“ је 23. јуна ушао три километра у територијално море и прешао руску границу у подручју рта Фиолент на Криму. Русија је одлучно реаговала. Из Москве су поручили да ће свака провокација у близини руских граница подразумевати оштар и адекватан одговор.