Међу земљама које су подржале ту одлуку су Бразил, Русија, Канада, Колумбија, САД, Велика Британија и Индонезија. Истиче се да те земље покривају око 85 одсто светских шума. Документ су потписале и БиХ и Црна Гора.
Споразум укључује издвајање 20 милијарди долара, од којих ће део ићи на обнављање шумских подручја која су страдала и борбу против шумских пожара.
Такође, владе 28 земаља ће се обавезати да ће престати са сечом шума ради пољопривредне производње, конкретно ради производње палминог уља, какаа и соје.
Подсећамо да шуме Русије чине петину свих шума на планети, а годишње апсорбују око 1,5 милијарди тона угљен-диоксида.
Током свог видео-обраћања на самиту руски председник Владимир Путин поручио је да Русија подржава усвајање нацрта заједничке декларације о шумама који је израђен у оквиру самита Уједињених нација о клими у Глазгову.
„Надамо се да ће његова реализација подстаћи тешње партнерство свих земаља које су заинтересоване за очување шума“, рекао је Путин, истакавши да ће то послужити и у сврху реализације Париског споразума о смањењу садржаја угљен-диоксида у атмосфери.
Такође је додао да Русија предузима енергичне мере за очување својих шума.
„У нашој земљи се налази око 20 одсто светских шума. Предузимамо најозбиљније и енергичне мере за њихово очување, унапређујемо управљање шумама, боримо се против незаконитих сеча и шумских пожара, повећавамо површине за пошумљавање. Доследно повећавамо средства у те сврхе“, истакао је руски лидер.