Након вишедневне дебате у Савету безбедности усаглашена је резолуција према којој Кристијан Шмит неће говорити пред Саветом о ситуацији у БиХ, а ОХР неће бити поменут у коначној верзији којом се продужава мандат ЕУФОР-а у БиХ, који истиче у петак, 5. новембра, пренео је РТРС.
За седницу Савета безбедности Влада Републике Српске упутила је 26. извештај у којем се наводи да Српска у потпуности поштује суверенитет, територијални интегритет и уставни поредак БиХ, али и да инсистира да други у БиХ и у иностранству поштују и спроводе слово Дејтонског споразума.
Русија: У БиХ нема високог представника
У БиХ нема виског представника, поручио је вечерас руски амбасадор при УН Василиј Небензја на седници Савета безбедности УН и оценио да су све већи притисци на Републику Српску.
"Ви само кривите Србе и демонизујете све сто раде Срби", рекао је Небензја на седници СБ УН, на којој је једногласно усвојена резолуција којом се продужава мандат ЕУФОР-а и у којој се не помињу Канцеларија високог представника (ОХР) и високи представник.
Он је додао да је Канцеларија високог представника постала извор проблема у БиХ.
Говорећи о бившем високом представнику у БиХ, Небензја је рекао да је Инцко "одлучио да има право да наметне закон" и оценио да је то подстакло неслагање и поделе у земљи.
Након вишедневне дебате у Савету безбедности усаглашена је резолуција према којој Кристијан Шмит неће говорити пред Саветом о ситуацији у БиХ, а ОХР неће бити поменут у коначној верзији којом се продужава мандат ЕУФОР-а у БиХ, који истиче у петак, 5. новембра, пренео је РТРС.
За седницу Савета безбедности Влада Републике Српске упутила је 26. извештај у којем се наводи да Српска у потпуности поштује суверенитет, територијални интегритет и уставни поредак БиХ, али и да инсистира да други у БиХ и у иностранству поштују и спроводе слово Дејтонског споразума.
САД: Лидери БиХ да престану с опасном реториком
Амбасадорка САД у Савету безбедности УН Линда Томас Гринфилд оценила једа се БиХ суочава са најдубљом политичком кризом у постратној историји и позвала лидере у тој земљи да престану са "опасном и запаљивом реториком", а посебно, како је навела, лидер СНСД Милорад Додик.
Она је пружила подршку раду високог представника у БиХ Кристијана Шмита и његове канцеларије и затражила је и да се деблокира рад државних институција.
Амбасадорка је рекла да је Додикова реторика опасна, а у том контексту је поменула његов позив да се РС повуче из оружаних снага БиХ и других институција и да се РС потпуно повуче из БиХ.
"САД подржавају изјаву високог представника да је ово опасно и за БиХ и за цели Западни Балкан. Забринути смо да Додик прави нови устав за РС. Ово је претња за дејтонску архитектуру која је осигурала мир и чува га до данас", сматра амбасадорка.
Кина за непристрасан приступ међународне заједнице
Заменик кинеског амбасадора при УН, Генг Шуанг током седнице у Савету безбедности УН рекао је да се БиХ већ неко време суочава са низом проблема које би требало да реше људи који ту живе.
"Охрабрујемо све лидере на приоритет дају интересима државе и становника, појачају дијалог и консултације о стварима око којих су забринути", рекао је кинески дипломата.
Кина од међународне заједнице тражи непристрасан приступ процесу решавања проблема у БиХ, пренео је РТС.
Француска и Британија подржале рад високог представника
Стални представник Француске у УН Николас де Ривијер рекао је да ова земља подржава усвајање француског предлога резолуције у Савету безбедности УН о продужетку мандата ЕУФОР-а у БиХ, али је оценио да "високи представник има кључну улогу у БиХ" и да може да допринесе одржавању стабилности у тој земљи.
Он је истакао да Француска подржава европски пут БиХ, као и целог западног Балкана, преноси РТРС.
И представница Велике Британије рекла је да та земља подржава територијани интегритет и целовитост БиХ.
Амбасадор БиХ у УН-у Свен Алкалај прочитао диелове извештаја Кристијана Шмита
Алкалај је навео да је Шмит добро представио ситуацију у БиХ, оценивши да се БиХ суочава са највећом егзистенцијалном кризом након рата, коју, како је рекао, "предводе Милорад Додик и СНСД".
Он је, ипак, истакао да "нису само проблеми у Републици Српској, те да се у ФБиХ три године не може формирати нова влада.
Хрватска тражи промену изборних закона
Амбасадор Хрватске при УН, Иван Шимоновић рекао је да Загреб подржава стабилну и просперитетну БиХ, те наставља да поштује територијални интегритет.
Постојећи изборни оквир онемогућава Хрватима у БиХ да изаберу своје легитимне представнике у Председништву, истакао је хрватски амбасадор.
Шимоновић је указао да је то разлог због којег се изборни закони морају мењати и да Хрватска подржава промене законског оквира у складу са одлукама Европског суда за људска права.
Србија: Дијалог једини пут напред
"Република Србија од међународне заједнице очекује непристрасан и балансиран приступ. Верујемо да је дијалог унутар институција у БиХ једину начин за изградњу поверења и постизање компромиса", рекао је амбасадор Србије при УН, Немања Стевановић.
Стевановић је рекао и да Србија сматра да одлука о Канцеларији високог представника међународне заједнице треба да буде донета у духу сарадње и поштовања свих светских фактора и уз консензус чланица Савета безбедности УН.
"Србија ће наставити да буде укључена на најконструктивнији начин као што смо то чинили и у прошлости", рекао је српски амбасадор, наводећи да Србија поштује територијални интегритет и суверенитет БиХ.
Навео је и да ће Србија подржати све договоре које постигну два ентитета, те да се противи решењима која нису донета консензусом.
"Пут ка будућности је поплочан добросуседским односима и активном сарадњом у региону. Србија ће наставити да подстиче све политичке факторе у БиХ да наставе пут у том правцу", рекао је Стевановић.
Амбасадор Србије је рекао и да су рат и конфликти одавно окончани, да је то поглавље историје затворено, као и да су све државе кренуле напред.
"Стога мислимо да такав језик не би требало користити за опис стања у региону", рекао је Стевановић коменатришући део нове резолуције Савета безбедности.