СРБИЈА

Заједничка изјава Вучића, Раме и Димитрова

Председник Републике Србије Александар Вучић, председник Владе Републике Албаније Еди Рама и заменик председника Владе Северне Македоније задужен за европска питања Никола Димитров, потписали су данас Заједничку изјаву „Будућност проширења – поглед из региона“, у оквиру иницијативе за сарадњу Отворени Балкан.
Sputnik
Текст Заједничке изјаве преносимо у целости:
„Европска унија и њене државе чланице, заједно са партнерима из региона, потврдиле су недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана на Самиту на Брду 6. октобра.
Западни Балкан је поновио своју и посвећеност региона европским вредностима и демократским принципима, владавини демократије, основним правима и владавини права.
Међутим, упитни капацитет Европске уније да интегрише нове чланице, унутрашње дебате међу државама чланицама ЕУ и билатерални односи, ометали су стварни напредак региона ка ЕУ.
На папиру, политика проширења остаје активна. У пракси, међутим, постоји растуће разочарење међу грађанима региона у погледу ЕУ перспективе.
Поред тога, кашњења у ЕУ перспективи исувише су коштала регион у политичком смислу.
Северна Македонија је одличан пример неостварених обећања Европске уније. Њена Влада се потрудила да испуни услове Брисела, само да би се нашла изолована и препуштена да се носи са последицама одлука ЕУ. Ова ослабљена перспектива европских интеграција прети да нас остави више дезинтегрисанима него икад. Осећај је заједнички широм региона.
Док Европска унија развија нове и далекосежне стратегије, регион очајнички покушава да реализује постојеће. И док је наш пут ка Европској унији исклизнуо из колосека, ми остајемо посвећени достизању стандарда ЕУ.
Не можемо да дозволимо да ова негативна спирала угрози саму основу будућности и просперитета региона.
Европска унија иде напред, док је регион заглављен у дилемама саме ЕУ. Европска унија треба и мора да истражи све путеве за бржу интеграцију Западног Балкана у периоду који претходи приступању, заједно са својим обавезама за фазно приступање како је дефинисано у новој методологији.
У складу са тиме, било би корисно укључити регион у развој трговинске и пореске политике Европске уније, као што су механизам за прилагођавање границе емисије угљен-диоксида и заштитне привремене мере ограничења на увоз челика, да набројимо тек неколико.
Такође бисмо могли да истражимо могућност да Западни Балкан буде изузет од различитих мера трговинске политике ерга омнес.
Наши универзитети могли би да буду укључени у област високог образовања и истраживања Европске уније, чиме би се пружила једнака шанса за учешће у прилагођеним програмима, истраживању и иновацијама ЕУ. Истовремено, наша пољопривреда вапи за додатним средствима, при чему има огроман потенцијал за ширење и испоруку висококвалитетних производа на тржиште Европске уније.
Ово би могло да спречи негативан утицај на стабилизацију и привредни учинак региона. Верујемо да је у интересу Европске уније да помогне изградњу и промоцију сигурног и просперитетног региона.
И више од тога – могли бисмо заједно да истражимо учешће у Шенгену и постепену интеграцију у јединствено тржиште Европске уније.
Данашњи свет се брзо мења. Време је да се делује и то одлучно. Не можемо себи да приуштимо нити ће нам бити опроштене пропуштене прилике, попустљивост и недостатак одлучности да остваримо ову стратешку визију.
Потребно је да се боље разумемо, ако желимо да постигнемо најбоље резултате. Ако неко мисли да морамо да делујемо сада, то је већ било јуче.
У том циљу, данас смо поново потврдили одлучност да продубљујемо нашу економску сарадњу у оквиру иницијативе Отворени Балкан, надограђујући се на агенду Берлинског процеса и уз фокус на брзу и прилагођену реализацију.
У овом подухвату ангажовали смо наше привредне коморе и задужили их да припреме детаљне смернице за реализацију Меморандума о разумевању о сарадњи на олакшању увоза и извоза, који је потписан у Скопљу 29. јула.
Данас смо одобрили детаљан план спровођења мера о олакшавању трговине и затражили од Регионалне привредне коморе Западног Балкана да даље прати процес имплементације. Такође смо одлучили да формирамо Међуминистарски савет, који ће блиско сарађивати са привредним коморама на спровођењу ових мера.
Западни Балкан је спреман да се покрене убрзаним темпом. Треба ићи напред. Тако и Европска унија треба да се покрене - према Западном Балкану. Останак у празном ходу није опција.
Позивамо све остале стране у региону да нам се придруже и желимо им добродошлицу. Отворени Балкан је отворен“, наводи се у интегралном тексту Заједничке изјаве, који је доставила прес служба председника Вучића.
Коментар