Откривамо зашто је то возило потребно Пентагону и шта је још Украјина продала Америци.
Проблематичан тенк
Основни борбени тенк „Оплот“ је украјинска модификација совјетског Т-80УД. Последња верзија опремљена је савременим системима за управљање ватром, комбинованим панорамским нишаном са независним дневним и ноћним каналима, динамичком заштитом „Дуплет“, новим средствим за комуникацију, као и мотором од 1.200 коњских снага.
Према мишљењу стручњака, тенк „Оплот“ по борбеним могућностима приближно одговара руском Т-90А.
Коц подсећа да је украјинска војска од 2008. године добила свега три таква возила, као и да је Кијев још 49 испоручио Тајланду и пробио све рокове дефинисане уговором. Како каже, купце је тада разбеснео и слаб квалитет технике. Примера ради, на „нове“ тенкове стављани су мотори ТД-1000Т који су уклоњени са првих Т-80 од средине 1970-их година. У то време су ти мотори били заиста искорак, али су за 40 година, наравно, застарели.
Велику забринутост изазива и техничко стање „Оплота“ који су купљени за украјинске Оружане снаге, каже новинар. На пример, један од три тенка која су учествовала на проби параде у Кијеву у августу — једноставно је стао.
Стога се поставља легитимно питање због чега је Пентагону био потребан украјински тенк који је у сваком погледу проблематичан.
Интерес Америке за „Оплот“
Уредник часописа „Арсенал отаџбине“ Виктор Мураховски сматра је интересовање Американаца јасно, јер је „Оплот“ производ једног од водећих совјетских предузећа за производњу тенкова.
„Американце је, наравно, заинтересовала чињеница да су Украјинци успели да имплементирају релативно нову платформу на старој платформи“, каже експерт и додаје да је мало вероватно да ће они нешто копирати директно за себе, али да су потпуно способни да усвоје нека знања и да на основу њих развију сопствено решење.
Поред тога, куповина „Оплота” изашла их је релативно јефтино, наводи Мураховски.
Експерт истаче да Американце пре свега интересује вишеслојни комбиновани оклоп „Оплота“, систем динамичке заштите, као и механизми за нишан.
Тенк Т-84У "Оплот" Оружане снаге Украјине
© Sputnik / Grigoriy Vasilenko
Американци ће раставити тенк на делове и детаљно га проучити, све ће сакупити и послати на полигон, додаје он. Према његовим речима, они ће на полигону пуцати на борбено возило користећи различиту противтенковску муницију како би открили његове слабе тачке.
Украјински тенк је у многим аспектима сличан другим возилима совјетске школе која су и даље у употреби.
Експерт истиче да се подаци добијени приликом проучавања „Оплота“ користе за израду тактике борбе против савремене руске оклопне технике.
Поред тога, „Оплот“ ће вероватно учествовати у бројним вежбама за које се претпоставља да ће изигравати непријатељски тенк, што не изненађује, јер у америчкој војсци постоје специјалне јединице које имају улогу „лоших момака“.
Све на продају
Треба напоменути да ово није први пут да Украјина продаје војну технику Америци, што се обично не објављује у јавности. Ипак, информације о неким уговорима доспевале су у медије.
С тим у вези, медији су писали да је Украјина од 1993. до 2014. године послала у Америку неколико десетина борбених возила пешадије.
То су углавном били БМП-2, као и БМП-3, најновији у тренутку распада Совјетског Савеза.
Велики број тенкова Т-72 послат је у Сједињене Америчке Државе из Немачке након уједињења земље. Пентагон је 2003. године набавио од Украјине четири гасне турбине Т-84У, а 2010. године — Т-80БВ. Према неким извештајима, возила су коришћена као мете на полигонима.
НАТО је током хладног рата потцењивао могућности советских тенковских оклопа. Већ 2000-их година су експерти Пентагона гађали 25 тенкова Т-72А1 и Т-72Б1 са динамичком заштитом „Контакт 5“, безуспешно покушавајући да их онеспособе.
Темељно проучавање технике потенцијалног противника је у великој мери утицало на развој америчке муниције калибра 120 милиметара. Али, данас то више није релевантно, пише Коц. Како каже, савремени руски Т-72Б3 и Т-90 опремљени су унапређенијом динамичком заштитом „Реликт“.
Он подсећа да Американци нису пропустили ни могућност да од Украјине купе неколико савремених борбених авиона.
Поуздано се зна да је Кијев продао 2009. године чикашкој приватној компанији „Прајд еркрафт“ два демилитаризована ловца Су-27УБ, пише руски новинар и додаје да су летелице су касније вероватне доспеле у руке Пентагона.