ЕКОНОМИЈА

Како су преваранти искористили „Сквид гејм“ да би згрнули милионе и побегли

Стара превара добила је ново рухо када су програмери искористили светску популарност серије „Сквид гејм“ да намаме људе да уложе новац у њихову криптовалуту са згодним именом: сквид. Због огромног интересовања вредност тог „новчића“ се винула у небеса, па су креатори решили да покупе око три и по милиона долара вредне инвестиције и нестану.
Sputnik
Јужнокорејска серија „Сквид гејм“ (Игра лигње), која се емитује на платформи за гледање филмова и серија „Нетфликс“, погледана је 111 милиона пута. Премијерно је приказана у септембру ове године, а недуго потом постала је најгледанија серија на тој платформи на свету.
Убрзо је на крипто-тржишту освануо нови „новчић“ под називом: сквид. На интернету је представљен као „играј и заради“ криптовалута. Наводно је требало да се користи и у „онлајн“ игри у којој би учесници могли да зараде још сквидова, које би касније могли да замене за друге крипто или националне валуте.

Преваранти сквидом зргнули милионе

Креатори су убеђивали улагаче да је инвестиција сигурна гарантујући да у одређеном периоду нико неће моћи да подигне или замени новац уложен у сквид. Протекле недеље у ту криптовалуту улагали су многи, па је њена вредност вишеструко расла. Прошлог уторка сквидом се трговало за само цент, а за мање од недељу дана цена му је порасла на више од 2.850 долара.
Онда је цена нагло пала. Криптовалута инспирисана популарном серијом изгубила је готово сву вредност. Откривено је да се пад десио јер је сквид искоришћен за превару из које су програмери који су га направили изашли богатији за око 3,38 милиона долара. Данас тај „новчић“ вреди свега око 0,4 долара.
„Ове преваранте издваја то што су искористили популарност ‘Сквид гејма’ да добију што више пратилаца за што краће време. Новац који су узимали заправо није био закључан. Извукли су паре, отишли и оставили сквид да пропадне, а хиљаде људи који су куповали тај ‘новчић’ су остали без новца“, појашњава директор Центра за економска истраживања Никола Корбар.
Програмери који су направили сквид нестали су с око 3,38 милиона долара.
Интернет страница где је сквид презентован више не постоји, а налози на друштвеним мрежама на којима је рекламиран више нису активни. Менаџер компаније „Тендерли“ Стефан Игњатовић сматра да су људи насели на превару или зато што су мислили да је сквид званична криптовалута серије или због тога што иначе тргују непоузданим „новчићима“ у нади да ће се брзо обогатити.
„Креатори сквида су ‘извукли тепих’ и све је пало на нулу након нереалног раста, што значи да је реч о чистој превари. Немам другу идеју зашто сквиду поново расте вредност осим те да је реч о људској глупости и похлепи. Тај ‘новчић’ генерално нема никакву поенту“, истиче Игњатовић.

Стара превара у новом руху

Ако се изузме „јахање“ таласа популарности „Сквид гејма“, принцип спровођења преваре није нов. Сквид је само један од хајпкиона, криптовалута које углавно служе томе да се обогате само њихови ствараоци.
„Када су такве ствари у питању, углавном је најбоље да се користе проверене, познатије мењачнице, односно берзе, које нуде ИЦО, ИПО опције, које држе сав новац везан за пројекат док се не реализује. Они тимовима који развијају те пројекте новац ослобађају у секвенцама. Ако они не успеју да испуне циљеве у одређеном року, новац се враћа инвеститорима“, предочава Корбар.
Корбар саветује улагаче да буду обазриви ако купују НФТ, токене који представљају дигитална уметничка дела чија употребљивост је врло мала, зато што је потражња за њима тренутно велика.
ЕКОНОМИЈА
Чувајте се хајпкоина: Нове криптовалуте маме улагаче који брзо — банкротирају
ЕКОНОМИЈА
Цена криптовалуте са 2.850 пала на 0,002 долара – креатори згрнули милионе, остали изгубили све
Коментар