Брнабић је за српске медије у престоници Француске, где борави у дводневној посети, рекла да то није „ништа што нас чуди“ и истакла да је учлањење у Унеско нешто чему Приштина тежи.
„Ми смо за јасну деполитизацију Унеска. Имамо пуну подршку и разумевање за то да привремене институције у Приштини не могу бити члан Унеска и, без обзира на лобирање једне или друге стране, верујем да ћемо успети да задржимо статус и одбранимо се од тих напада“, поручила је Брнабић.
Она је оценила да би прихватање Приштине у ову организацију било катастрофално.
„Мислим да би то био огроман преседан и повукло многа друга питања глобалних размера која не требају Унеску“, навела је Брнабић.
Премијерка је нагласила да ће сутра, током обраћања на Генералној конференцији Унеска, поновити да је Србија јасно за деполитизацију ове организације.
„Зна се којим питањем се Унеско бави пре свега и на сутрашњој агенди су питања као што су наука, етика у области вештачке интелигенције... За остале који желе да политизују ове ствари имамо јасан одговор“, поручила је Брнабић.
Амбасадорка Србије при Унеску Тамара Растовац Сиамашвили изјавила је јуче да није мандат Унеска да доноси политичке одлуке које се тичу државности, пренео је Танјуг.
Она је на тај начин реаговала током дебате 41. Генералне конференције ове организације на говор министарке спољних послова Албаније Олте Џачке која се у свом излагању заложила за пријем тзв. Косова.