Седница македонског парламента, Собрања, која је требало да почне касно синоћ, заправо није ни одржана – председник Собрања Талат Џафери само је констатовао да због недостатка кворума дневни ред не може да буде усвојен, те да седница стога не може да буде одржана. Један посланик фалио је опозицији да изгласа неповерење влади, међутим, посланик Бесе Кастриот Реџепи нестао је у току дана.
Ни Реџепи, ни чланови његове породице нису били доступни више од 24 сата, објашњава Зоран Стоилковић, посланик Собрања и председник Демократске партије Срба у Северној Македонији и додаје да је Реџепи био један од најгласнијих противника владе.
Мистерија нестанка посланика Бесе уводи Северну Македонију у „сиву зону“
За Стоилковића, Заев је синоћном седницом увео Северну Македонију у „сиву зону“ политике.
„Не могу да схватим како демократије које се бусају у груди великим достигнућима могу да прогледају кроз прсте оваквом понашању. Пре свега мислим на САД и ЕУ. Након овако ружних догађаја мислим да неће бити никакве реакције“, сматра Стоилковић.
Понашање Заева не одступа много од понашања многих политичара на постјугословенском простору, сматра Стеван Гајић из београдског Института за европске студије – овако нешто могло се очекивати још од часа када је најавио оставку.
12 Новембар 2021, 07:34
Партија македонског премијера, Социјалдемократски савез је у паду, а резултати локалних избора сигурно ће се одразити и на наредне парламентарне изборе, истиче Гајић. Зоран Заев сада купује време и моћи ће да се одржава на површини политичког живота још можда годину дана, међутим, ради се о политичару на заласку, додаје он.
„Он је заправо мислио да ће мотивисати сопствене бираче тиме што је рекао да ће поднети оставку ако изгуби локалне изборе, али, онда се мало предомислио. Имали смо сличан случај са Филипом Вујановићем, када је Црна Гира без референдума приступила НАТО-у, а он је годинама обећавао да ће о томе бити референдум. Када су га питали о томе, он је одговорио да се предомислио“, објашњава Гајић.
Док Стоилковић страхује да следи низ политичких уцена посланика како би Заевљева влада обезбедила већину, Гајић сматра да је процес пада Зорана Заева са власти неповратан, о чему може да посведочи и то што се на Западу нису претерано потресли када је најавио своју оставку. Македонија је свакако у политичкој кризи коју могу да реше једино парламентарни избори. Међутим, ни Социјалдемократски савез није спреман за његов одлазак, и сада се македонски премијер бори за политички опстанак.
Хоће ли Заев владати из сенке
На питање може ли Заев да буде владар из сенке, Гајић одговара да то не би било чудно за Македонију, поготово за Социјалдемократски савез и подсећа да је на сличан поступао бивши премијер Бранко Црвенковски, док је председник владе био Владо Бучковски.
„Он можда има ту намеру, али најзанимљивије питање како ће се поставити Американци, с обзиром да у Македонији свака политичка елита, можда са изузетком (Николе) Груевског, у потпуности слуша Вашингтон и НАТО. Зато је занимљив и долазак Габријела Ескобара. Видећемо хоће ли Заев успети да истргује нешто за себе, да нешто обећа или не“, сматра Гајић.
Стоилковић, пак, опстанак владе Зорана Заева везује за реаговање или нереаговање међународне заједнице.
„Ако се међународна заједница умеша, биће формирана некаква консензуална, широка влада, а ако се не умеша, Заев ће владати још неко време у тешким економским условима, у енергетској кризи, у новом таласу пандемије која је пред вратима. Тако да у овом тренутку, влада и Македонија немају никакву перспективу“, истиче Стоилковић.
Иницијативу за изгласавање неповерења влади поднела је парламенту опозициона ВМРО-ДПМНЕ, а њен лидер Христијан Мицкоски оптужио је владу да је од седнице Собрања направила циркус. Зоран Заев је оставку најавио након што је Социјалдемократски савез доживео катастрофу на локалним изборима одржаним 31. октобра, али није се заложио за локалне изборе, већ је истакао да ће две владајуће партије формирати нову владу.